Tání ledovců v Himálaji ohrozí méně lidí. „Jen“ 60 milionů

Věda a technika
11. 6. 2010 09:40
Tání ledovců ohrozí zemědělce v Pákistánu, Nepálu, Bangladéši i Číně.
Tání ledovců ohrozí zemědělce v Pákistánu, Nepálu, Bangladéši i Číně.

Tání himálajských ledovců ohrozí přístup ke zdrojům potravin šedesáti milionům lidí. V časopise Science to napsali nizozemští vědci a korigovali tak původní odhad Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Ten před třemi lety tvrdil, že ohroženy budou stovky milionů obyvatel himálajské oblasti.

Nizozemci rozdíl vysvětlují tím, že některá povodí v nižších částech asijských velehor jsou závislá spíše na dešťových srážkách než na vodě z ledovců. I podle nizozemské studie ale do roku 2050 klesne přísun vody do povodí velkých řek jako Indus, Ganga a Brahmaputra.

Očekávané klimatické změny přinesou podle nich změnu v chodu monzunů, což v povodí čínské Žluté řeky přinese navýšení srážek o 9,5 procenta.

Tání ledovců "ovlivní jen některé oblasti, postiženo bude mnoho lidí, ale bude jich mnohem míň, než se předpovídalo", říká profesor hydrologie z univerzity v Utrechtu Marc Bierkens. Důsledky pocítí lidé žijící v povodí řek v Indii, Pákistánu, Nepálu, Bangladéši, Bhútánu a Číny.

Spor o ledovce

Celosvětově taje přes devadesát procent ledovců. Úbytky ledových mas jsou patrné zejména na Aljašce, v Alpách a Andách.

Vědci se shodují na tom, že ledovce tají. Ale s jakými důsledky?Zpráva IPCC z roku 2007 je kritizována za několik omylů a přezkoumává ji nezávislá vědecká komise. K jejím chybám patří například tvrzení, že některé z himálajských ledovců do roku 2035 zmizí. Omyl vznikl zřejmě chybou v přepisu letopočtu 2350, avšak využili ho kritici teorií o globálním oteplování.

Vědci zatím posuzují s odstupem i novou nizozemskou studii. Poukazují na to, že je málo vědeckých údajů pro oblast Himálaje, takže je velmi nesnadné odhadnout, co se tam stane s vodními zdroji v příštích desítkách let. Čínský expert Čung Čchin-li řekl, že nizozemští kolegové nebrali v potaz několik klíčových povodí ve střední Asii a severovýchodní Číně. Právě ta budou zmizením ledovců postižena podle Čunga velmi citelně.

Tání nezastavíte, připravte se na ně

Další vědci tvrdí, že nedostatek potravin mnohým oblastem jižní Asie hrozí i z několika dalších důvodů souvisejících s klimatickými změnami, například se snížením vydatnosti monzunových dešťů.

Studie doporučuje, aby se asijské vlády už teď začaly připravovat na úbytek vodních zdrojů a zaměřily se na pěstování plodin na vodě méně závislých, na účinnější zavlažování a na budování větších zásobníků vody. "Domníváme se, že omezení potravinových zdrojů se bude týkat 4,5 procenta populace," tvrdí studie.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ