V Quinquénu, indiánské lokalitě na jihu Chile, ukazuje Ricardo Meliñir s pýchou na les "chilských borovic", tisíciletých stromů. Jeho komunitě se podařilo zachránit tyto stromy před dřevařskými firmami, ale hrozí jim choroby a dopady klimatických změn. Tyto stromy, bičovány větrem a chladem, rostou ve ve výšce od 1000 do 1700 metrů nad mořem v andském regionu v provincii Araucaria asi 600 kilometrů od Santiaga. Ricardo ukazuje na gigantický strom vyvrácený v zimě. "Je velmi těžké odhadnout věk těchto araukárií," říká.
Araucaria araucana, blahočet chilský, vyhlášený v roce 1976 za národní dědictví, je pro místní Indiány posvátným stromem. Tento jehličnan s dlouhými větvemi může měřit do výšky až 60 metrů a jeho kmen může být silný až tři metry. Pochází z doby zhruba před 260 miliony let.
V Quinquénu bylo sotva 40 procent lesů chilských araukárií ušetřeno před lidskou činností, uvádí Ricardo Meliñir, šéf komunity Pehuenchů, kteří odvozují své jméno od plodu blahovičníku pehuén.
Nice #Araucaria araucana forest @backcountrycom. Green gods <3 pic.twitter.com/RWxmMB410n
- PATAGONIA WILDFLOWERS (@patagoniabotany) November 30, 2016
Pehuenchové museli na konci vojenské diktatury Augusta Pinocheta (1973-1990) bojovat o to, aby jim byly vráceny pozemky uchvácené dřevařskými společnostmi. Za jejich působení podle chilského ministerstva životního prostředí v letech 1930 až 1970 zmizelo 30 tisíc hektarů blahovičníků.
Stromy se do sebe musí zamilovat
Dnes jsou tyto stromy, nazývané chilským básníkem a nositelem Nobelovy ceny za literaturu Pablem Nerudou v jeho Ódě na araukárii chilskými věžemi, více než kdy jindy zranitelné.
Klimatické změny přispívají k požárům a destrukci původního lesa. Oheň je stále častějším jevem. V roce 2015 zničil požár více než půl milionu araukárií v národní rezervaci China Muerta.
A v poslední době je sužuje nová choroba. Vědci se snaží jejímu šíření zabránit. Příčiny jsou zřejmě mnohé: ekologický stres v důsledku nedostatku srážek a houby, které vysušují větve a nakonec strom zabijí.
Celých 90 procent araukárií v Chile je zasaženo a dvě procenta z nich již uhynula, uvádí se ve studii jedné z kalifornských univerzit. Nebezpečí je tím větší, že araukárie rostou velmi pomalu a je zapotřebí, aby vždy vedle sebe byly samčí a samičí jedinci.
Oba stromy se do sebe "zamilují", jak říká Ricardo Meliñir, na jaře. Plody se objevují v březnu, až do prvního sněžení v dubnu. A je třeba čekat 20 až 25 let, než strom vydá svá první semena.
#seed time. A golden rain from our #araucaria araucana#moquehue #patagonia pic.twitter.com/kJhCokQ5jB
- PATAGONIA WILDFLOWERS (@patagoniabotany) March 15, 2016
Lesy se světelnou rychlostí zmenšují
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje chilský strom za ohrožený druh a zanesl jej na svůj červený seznam.
V posledních letech se rozloha lesů tohoto druhu rostoucího na jihu Chile a Argentiny zmenšila na chilské straně o 260 tisíc hektarů. V 16. století, kdy do Chile přicházeli evropští osadníci, činila rozloha těchto lesů 500 tisíc hektarů. Podle ministerstva životního prostředí se jen v letech 1975 až 2000 plocha lesů s araukárií zmenšila o 67 procent.
To znepokojuje domorodce, dnes asi 200 osob, kteří žijí v první indiánské rezervaci v Chile asi na 10 tisíci hektarech.
Semena podobná piniovým oříškům slouží k výrobě mouky, nápojů, mohou se pojídat opékaná k různým pokrmům. Někdo je přidává do zavařeniny či do slaných i sladkých dortů. Oříšek obsahuje hodně proteinů a kalorií a není v něm sodík ani lepek.
Komunita v Quinquénu se chce otevřít ekoturistice, aby rozmnožila své chudé příjmy ze zemědělství a chovu dobytka. Nedávno vzniklo družstvo s tuctem členů, vysvětluje jeho předseda Alex Meliñir. Jeho přáním je žít v harmonii s životním prostředím, jak žili předci.
Se viene el verano y todos tenemos que estar muy atentos para para prevenir los incendios forestales 🔥🌲. Mira las siguientes recomendaciones y ponlas en práctica por tu bien y el de todos los chilenos. #ChileLoProtegemosTodos pic.twitter.com/Jji7EQZp5M
- Ministerio de Agricultura de Chile 🇨🇱 (@MinagriCL) December 18, 2018