Ve sporu
Vědci se přou, co může za náhlý zrod čtyř velkých hurikánů

10.09.2017 06:59

Neobvyklý a náhlý zrod čtyř velkých hurikánů v Atlantiku podnítil nové diskuse vědců o síle a četnosti extrémních povětrnostních jevů. Podle Phila Klotzbacha z Coloradské univerzity vznikly v Atlantiku tři hurikány o síle větší než 144 kilometrů v hodině zatím jen čtyřikrát.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tak za prvé, hurikán je slovo odvozené z mayské kultury, a jako takové co jsem tak pochopil nemá ve V4 co dělat neboť není komunistickým ústředím schválený kulturním projevem, a všechny Plastic People of the Universe zavřít a do pracovního lágru s ními!!!!!!!! a ! Rozvrátit si svou tak pilně vybudovanou civilizaci si V4 přece rozvrátit míní nenechá!!

Však vážně, jistě zajímavé téma ohledně celkově tropických cyklón (kde je hurikán podskupinou). Osobně mám za to, že by se ohledně faktorů dalo také mluvit o tom, co se vlastně děje na pobřežích. Tj. tam kde se dříve mělo tak nějak brízy, kde zemská bríza přinesla teplo na pevninu, a dnes se tam často má města která možná docela vytváří jak tepelnou zeď a najednou se má spíše mořské břízy, tak v rámci regionálním to argumentativně právě přispívá oteplení nad mořem i bez ohledu na další možné faktory.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Br%C3%ADza

Ohledně oblasti kde Florida a několik ostrovů by to však možná byl zanedbatelný vliv i pokud k takové změně bríz došlo. Nicméně pokud město a například nedávno nemalá plocha po vykáceném lesu značně přispívá nejen k teplotní změně kolem sebe (jakože kdyby Šumava byla naprosto vykácená ta v létě se tam zřejmě naměří o něco větší teplotu než z koruny stromu v lese) ale i ke změně tlaku, tak ono těch věcí je jíž vícero kde i malá změna někdy má docela tzv. motýlí efekt ve stylu, že malým prstíkem strčil do balvanu na hoře který se předtím neměl úplně k tomu aby se kutálel.

0 hlasů

Další věc se argumentativně značně týče znečištění oceánů. Tj., značná část produkce kyslíku na Zemi se děje v oceánech kde také probíhá ta fotosyntéza. A čím více takový oceán znečištěný tím méně fotosyntézy i pouze zamlžením vlivu slunečných paprsků natož když to hubí mořskou vegetaci.

A v rovině ohledně tropických cyklón tato věc má argumentativně docela vliv ohledně toho, že to teplo od Slunce jíž neproníká tak hluboko jak kdysi, tudíž se přes palec argumentativně nýni více akumuluje v horní vrstvě vody.

0 hlasů

A ohledně té věci toho globálního oteplování, jak na planetě bohužel zřejmě čím dále tím méně dochází k fotosyntéze (při které je CO2 používané), tak ono je čím dále tím méně jak by to CO2 bylo absorbované. Což jinými slovy argumentativně znamená, že je potřeba snížit emise CO2 vlastně ještě více pokud v těch klimatických protokólech nebyl brán zřetel na to, že značné stále probíhající vykácení lesů a další vegetace znamená přebývající CO2 které jíž není absorbované tou zničenou vegetací. Na druhou stranu to ale jistě také znamená, že vegetace může značně pomáhat absorbovat CO2, jako například kdyby se mělo plán zalesnit celou Saharu či podobně.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov