Velcí savci jsou v ohrožení. Jejich evoluce trvala miliony let

Věda a technika
17. 10. 2018 06:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Největší predátor žijící na Zemi je pravděpodobně člověk, nasvědčuje tomu alespoň poslední studie vědců z univerzit v Dánku a Švédsku. Podle nich má lidstvo na svědomí zánik vzácných živočichů a rostlin. Za posledních 130 tisíc let přišla země o druhy, jejichž evoluce trvala dva a půl miliardy let. Informaci uvedl server independent.co.uk.

Lidé likvidují živočišné a rostlinné druhy tak rychle, že evoluce není schopná vzniklou mezeru dostatečně rychle zaplnit. Za uplynulých 450 milionů let došlo k pěti masovým zánikům a vědci varují, že z důvodu pytláctví, znečištění a rozsáhlé výstavby se schyluje k šestému. Lidským přičiněním bylo zlikvidováno až tři sta savců a na základě současného vývoje je budou další druhy následovat v příštích několika desítkách let.

Tým vědců vycházel z rozsáhlé databáze, která zahrnuje jak stále žijící druhy, tak i ty, které vymřely relativně nedávno v souvislosti s rozšiřováním se člověka na Zemi. V rámci studie ale nesledovali konkrétní počty vyhynulých či ohrožených zvířat, spíše se zaměřili na to, jak dlouho trval jejich vývoj. Vyhynutí druhu s odlišnými liniemi a malým počtem příbuzných tak znamená ztrátu miliony let dlouhé evoluční historie, kterou reprezentují.

Ohrožujeme vlastní budoucnost

"Velcí savci, jako je megatherium (druh obrovského pozemního lenochoda) či šavlozubý tygr, kteří vyhynuli asi před deseti tisíci lety, byli evolučně velmi odlišní. Neměli mnoho blízkých příbuzných, jejich vyhynutí znamenalo, že se nadobro odřízli od celé větve evolučního stromu na Zemi," vysvětluje paleontolog Matt Davis. Vědci se ve své studii rozhodli dát prostor savcům s dlouhou evoluční historií.

Pouze 33procentní šanci na přežití mají například asijští sloni, kteří jsou jedinými žijícími příbuznými mamutů či mastodontů. "V současné době žijeme ve světě, který je bohužel ochuzený o gigantické savce. A zbývající sloni či nosorožci možná brzy úplně vyhynou," říká Davis. Za posledních 130 tisíc let přišla zeměkoule o evoluci v délce dvou a půl miliardy let. "Čím více poškozujeme tkaninu přírody, tím více ohrožujeme naši budoucnost," uzavírá Davis.

Autor: -jan- Foto: ČTK , Holger Hollemann

Další čtení

1. Skipe zhasíná: proč po 20 letech mizí ikona internetových hovorů

Věda a technika
4. 5. 2025
ilustrační foto

Sledujte oblohu. Spadne ruská kosmická sonda a nikdo neví kam

Věda a technika
2. 5. 2025

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ