Život se před půl miliardou let musel vypořádat s úbytkem kyslíku

Věda a technika
10. 1. 2011 10:17
V kambriu se na Zemi objevili i první trilobiti.
V kambriu se na Zemi objevili i první trilobiti.

Před dvěma miliardami let začaly první fotosyntetizující sinice obohacovat atmosféru o kyslík, ale teprve před 600 miliony let jeho koncentrace v oceánech dosáhla hodnot srovnatelných s dneškem. Podle nových zjištění však před 499 miliony let kyslíku opět výrazně ubylo a život se s tím musel vypořádat.

Tým biogeochemiků z několika amerických univerzit nyní v časopise Nature zveřejnil výsledky výzkumu sedimentů z řady míst ve Spojených státech, Švédsku a Austrálii. Vyplývá z něj, že před půl miliardou let koncentrace kyslíku v oceánech na dva až čtyři miliony let prudce poklesla.

Příčina tohoto jevu není známa, autoři objevu se však domnívají, že podobných epizod mohlo být v dávné historii života na zeměkouli více. Vzestup kyslíku v mořské vodě zřejmě nebyl jednosměrný proces, ale provázelo ho výrazné kolísání.

Pokles koncentrace kyslíku jistě vedl k vyhynutí mnoha druhů, zároveň však mohl podnítit vzestup biologické rozmanitosti, protože různé skupiny organismů se měnícím se podmínkám přizpůsobily a vyvinuly nové mechanismy přežití. Mohl by to být jeden z významných faktorů, které nastartovaly takzvanou kambrickou explozi: před 540 až 488 miliony let se ve fosilním záznamu objevili zástupci prakticky všech živočišných kmenů, které planetu obývají dnes.

Dravá Hurdia, která patří mezi členovce, žila na Zemi před 505 miliony let.

Změny v koncentraci kyslíku měly druhotný efekt i na biochemické cykly dalších biologicky důležitých prvků, například dusíku, fosforu a železa. Ty se v prostředí bez kyslíku vážou do jiných sloučenin, což ovlivňuje jejich dostupnost pro organismy a v některých případech i jejich toxicitu.

Také dnes se v mnoha oblastech na dně moře vytvářejí zásluhou znečištění takzvané mrtvé zóny, v nichž bakteriální rozkladné procesy spotřebovaly veškerý kyslík. Před půl miliardou let to však zřejmě byla událost celosvětového významu, protože důkazy úbytku kyslíku vědci našli na různých místech planety.

Autor: - von -Foto: Profimedia , Marianne Collins

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ