Platy v českém výzkumu mladé vědce neudrží, míní řecký biolog

Věda a technika
2. 10. 2016 11:15
Věda je v ČR vážená profese.
Věda je v ČR vážená profese.

Pokud si Česko podle řeckého biologa neudrží mladé vědce, dopadne podobně jako Řecko, odkud v posledních letech "vědecké mozky" odcházejí, míní řecký biolog Michail Kotsyfakis. Pracovní podmínky v ČR jsou sice podle něj nyní lepší než v Řecku, ale platy českých vědců v základním výzkumu vůbec neodrážejí jejich mnohaleté vzdělání, a to i přesto, že věda je v ČR vážená profese, řekl.

Kotsyfakis se po několikaletém působení v USA dostal do Parazitologického ústavu Akademie věd ČR do Českých Budějovic, kde se svým týmem výrazně posunul hranice zkoumání nemocí přenášených klíšťaty. Tento týden získal za svůj projekt významnou Cenu předsedy Grantové agentury ČR.

Výsledky jeho výzkumu pravděpodobně najdou využití ve vývoji účinnějších léků a očkovacích látek třeba proti lymské borelióze nebo encefalitidě. Část výsledků je i součástí patentu u amerického patentového úřadu. ČR ho lákala tím, že je endemickou oblastí v nemocech od klíšťat a může zde zkoumat v reálných podmínkách, ve výzkumu má také dlouhotrvající tradici a potřebné vybavení.

Z Řecka většina vystudovaných mladých vědců odešla podle Kotsyfakise do zahraničí, aby pracovali v lepších podmínkách. Výsledkem podle něj je to, že sice stát zaplatil vědcům vzdělání, ale nevyužil jejich myšlenek. Vědci jsou v současnosti v Řecku najímáni minimálně pro výzkumu a práce v akademických institucích, ale i peníze z různých fondů přicházejí sporadicky, řekl Kotsyfakis.

"Celý akademický systém v Řecku stojí před reformou, ale většina akademických a výzkumných institucí pracuje ve velmi napjatém rozpočtu a s omezeným personálem," popsal situaci ve vlasti. Vědce a vysokoškolské pedagogy, kteří v posledních sedmi osmi letech odešli do důchodu, v podstatě podle něj ještě nenahradila nová generace.

Z tohoto důvodu jsou pracovní podmínky v České republice spíše lepší než v Řecku, míní Kotsyfakis. Na druhé straně platy českých vědců jsou mnohem horší než v Řecku. Finanční otázka tak podle něj může být rozhodujícím faktorem pro budoucnost české vědy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ