Nové nanoauto připomíná dragster, tedy závodní vůz s mohutnými zadními koly určený pro závody na krátkou vzdálenost. Až na to, že slovo „mohutný" působí v tomto kontextu poněkud nepatřičně. Na „parkovišti" o šířce lidského vlasu by totiž zaparkovalo plných 50 tisíc nanoaut sestavených z jednotlivých atomů.
Není to jen bezúčelná hříčka. Technologie využitá ke konstrukci nanozařízení, které je schopno kontrolovaného pohybu vůči svému okolí, najde využití například v nanoelektronice. Miniaturní vozítko vytvořili vědci z Riceovy univerzity. Informují o něm v časopise Organic Letters.
ČTĚTE TAKÉ: Uchrání naše data nezničitelná nanopaměť?
Podobné nanostroje nejsou úplnou novinkou, první „auto" sestavené z jednotlivých atomů představil stejný tým už v roce 2006. Novinka má však lepší „jízdní vlastnosti".
Původní vozítko mělo všechna čtyři kola sestavena z fullerenů - dutých koulí tvořených šedesáti atomy uhlíku. Bylo schopno pohybovat se pouze po podkladu z atomů zlata při teplotách kolem 200 °C, ovládalo se působením teplotního gradientu nebo elektromagnetického pole.
Nové nanoauto používá fullereny pouze jako zadní kola. Ta přední, sestavená z atomů uhlíku a boru, jsou menší a otáčejí se lehčeji. Vozítko funguje za nižších teplot než předchozí verze a lépe se ovládá.
ČTĚTE TAKÉ: Jak spatřit nejtenčí materiál světa?
Foto: American Chemical Society, Y. Shirai/Rice University