Počítačový systém vyvinutý na Princetonské univerzitě může archeologům ušetřit roky úmorné práce. Dokáže se zorientovat v tisícovkách úlomků starověkých památek a poskládat je k sobě tak, jak patří. Vědci díky tomu získají čas na vlastní archeologický výzkum.
Systém vyvinuli specialisté z Princetonu ve spolupráci s řeckými archeology, kteří zkoumají 3500 let staré nástěnné malby a mozaiky z ostrova Santorini. V sopečném popelu se zachovaly střepy a úlomky, které je nejprve třeba poskládat do původní podoby. Mnohé z nich přitom ztratily originální barvu a jejich hrany se v průběhu staletí obrousily. Kdyby archeologové pokračovali s rekonstrukcí stejným tempem jako dosud, stráví nad nálezy příštích sto let. Počítač si se starověkým hlavolamem poradí podstatně rychleji.
Skener, laser, počítač
Součástí nově vyvinutého systému je skener, s jehož pomocí archeologové do paměti počítače uloží detailní fotografie jednotlivých nálezů. Snímky obsahují informace o barvě, o struktuře povrchu i o přesném tvaru hran. Laserové měřítko pak úlomky z několika úhlů proměří.
Počítač všechny informace zkombinuje a vytvoří virtuální model každého z úlomků. Dál už program postupuje stejně jako archeolog, jenom místo skutečných předmětů skládá jejich digitální obraz. Porovnává úlomky mezi sebou a hledá styčné plochy. Archeologové mohou na monitoru pozorovat, jak se z nepřehledné hromady skládá původní freska nebo mozaika. Jakmile je počítač hotov, stačí podle této virtuální rekonstrukce poskládat skutečné nálezy.
Foto: Princeton Graphics Group, Frank Wojciechowski