Pruhy na tygří srsti jsou pro jednotlivá zvířata stejně charakteristické jako otisky prstů pro lidi. Nabízí se tedy jejich využití při rozpoznávání tygrů v divočině. Jenomže tygr je pokaždé pozorován z jiného úhlu, takže srovnávání je obtížné a časově náročné. Vlastně bylo. Nový software zoologům a ochráncům přírody s analýzou fotografií pomůže.
Program vyvinutý britskou organizací Conservation Research vytvoří na základě snímků 3D model tygří kůže, s nímž pak porovná další snímky ve svém archivu a vytřídí ty, na nichž je zachycen stejný jedinec. Uživatel na snímku pouze označí několik záchytných bodů (například pozici ramenního kloubu nebo ocasu) a pak už nechá program pracovat.
Software je ke stažení zdarma, takže máte-li k dispozici zásobu tygrů, můžete si ho sami vyzkoušet.
Tygři jsou ve volné přírodě často sledováni pomocí fotopastí - automatických fotoaparátů, jejichž spoušť aktivuje tygr svým pohybem. Automatická analýza takto pořízených snímků pomůže při získávání informací o hustotě tygří populace a o pohybu jednotlivých zvířat. Nabízí se i využití při identifikaci kůží prodávaných pytláky na černém trhu.
Pracovníci organizace Wildlife Conservation Society program testovali na snímcích tygrů pořízených v indických rezervacích Nagarhole a Bandipur. Snímky už v minulosti analyzovali tradiční zdlouhavou metodou, což jim umožnilo výsledky porovnat. Výsledky testu zveřejnil odborný časopis Biology Letters. Program se osvědčil - správně odhalil totožného jedince i na snímcích, které byly pořízeny z jiného úhlu pohledu nebo je od sebe dělilo až sedm let.
Foto: SXC, Conservation Research