V pondělí odstartuje druhý ročník projektu Globe at Night, v jehož rámci mohou lidé na celém světě pomoci s mapováním světelného znečištění. Stačí na obloze vyhledat souhvězdí Orion a pomocí mapek v jednoduchém on-line formuláři zaznamenat, jak silně zářící hvězdy lze v dané lokalitě pozorovat.
V Česku akci pořádají organizační výbor Mezinárodního roku astronomie 2009 a Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Pozorování budou probíhat od 16. do 28. března.
Světelné znečištění ve městech nepřekáží pouze astronomickým pozorováním. Nepříznivě ovlivňuje přirozené biorytmy živočichů i člověka. Dá se přitom výrazně omezit. Stačí neinstalovat zbytečně mnoho zdrojů světla a volit taková konstrukční řešení, která poskytnou dostatek světla tam, kde je to potřeba, ale zároveň neoslňují a nesvítí „pánu bohu do oken".
Některé státy problematiku světelného znečištění upravují legislativně, např. v roce 2007 takový zákon přijalo Slovinsko. V České republice je světelné znečištění obsaženo v zákoně O ochraně ovzduší 86/2002 Sb., ale ve velmi neúčinné formě.
Pět kroků k pozorování
Českou verzi návodu a mapek pro pozorování připravila na svých stránkách Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.
1. Mezi 16. a 28. březnem asi hodinu po západu Slunce nalezněte souhvězdí Orion.
2. Porovnejte noční oblohu s oblohou vyobrazenou na mapách.
3. Zjistěte souřadnice pozorovacího stanoviště.
4. Pozorování se všemi nezbytnými údaji zašlete organizátorům pomocí formuláře. Originál bude od pondělí 16. března aktivní na adrese www.globe.gov/GaN/report.html, český formulář naleznete na webu brněnské hvězdárny.
5. Porovnejte svůj výsledek s tisícovkami dalších výsledků od pozorovatelů z celého světa.
Jak nalézt souhvězdí Orion?
Orion představuje bájného antického lovce, souhvězdí tedy vyobrazuje postavu se dvěma rameny, nohami a opaskem. Někomu ale připomíná přesýpací hodiny či motýla. V každém případě je tvořen sedmi nápadnými hvězdami, které ve druhé polovině března naleznete hodinu po západu Slunce nad jihozápadním obzorem.
Fotosoutěž
Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty vyhlásila fotografickou soutěž Sviťme si na cestu...ne na hvězdy 2009 zaměřenou na problematiku světelného znečištění. Soutěží se ve čtyřech kategoriích: Jak rozhodně nesvítit, Správné světlo, Variace na téma světlo a tma, Reklama na tmu. Uzávěrka soutěže je 30. 11. 2009. Podrobnosti se dozvíte na stránkách západočeské pobočky ČAS.
Jedenáctiminutový film o světelném znečištění s českými titulky.
Foto: Karel Šanda, Globe at Night, hvezdarna.cz, NASA GSFC