Pomozte astronomům zmapovat <span>světelné znečištění</span>

Věda a technika
14. 3. 2009 08:00
Nuselský most v Praze. V záři světel se ztrácejí i nejjasnější hvězdy.
Nuselský most v Praze. V záři světel se ztrácejí i nejjasnější hvězdy.

Nuselský most v Praze. V záři světel se ztrácejí i nejjasnější hvězdy.V pondělí odstartuje druhý ročník projektu Globe at Night, v jehož rámci mohou lidé na celém světě pomoci s mapováním světelného znečištění. Stačí na obloze vyhledat souhvězdí Orion a pomocí mapek v jednoduchém on-line formuláři zaznamenat, jak silně zářící hvězdy lze v dané lokalitě pozorovat.

V Česku akci pořádají organizační výbor Mezinárodního roku astronomie 2009 a Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Pozorování budou probíhat od 16. do 28. března.

Světelné znečištění je největší v hustě obydlených oblastech.Světelné znečištění ve městech nepřekáží pouze astronomickým pozorováním. Nepříznivě ovlivňuje přirozené biorytmy živočichů i člověka. Dá se přitom výrazně omezit. Stačí neinstalovat zbytečně mnoho zdrojů světla a volit taková konstrukční řešení, která poskytnou dostatek světla tam, kde je to potřeba, ale zároveň neoslňují a nesvítí „pánu bohu do oken".

Některé státy problematiku světelného znečištění upravují legislativně, např. v roce 2007 takový zákon přijalo Slovinsko. V České republice je světelné znečištění obsaženo v zákoně O ochraně ovzduší 86/2002 Sb., ale ve velmi neúčinné formě.

Své pozorování porovnáte s mapkami na webu brněnské hvězdárny.Pět kroků k pozorování

Českou verzi návodu a mapek pro pozorování připravila na svých stránkách Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.

1. Mezi 16. a 28. březnem asi hodinu po západu Slunce nalezněte souhvězdí Orion.
2. Porovnejte noční oblohu s oblohou vyobrazenou na mapách.
3. Zjistěte souřadnice pozorovacího stanoviště.
4. Pozorování se všemi nezbytnými údaji zašlete organizátorům pomocí formuláře. Originál bude od pondělí 16. března aktivní na adrese www.globe.gov/GaN/report.html, český formulář naleznete na webu brněnské hvězdárny.
5. Porovnejte svůj výsledek s tisícovkami dalších výsledků od pozorovatelů z celého světa.

Jak nalézt souhvězdí Orion?

Orion představuje bájného antického lovce, souhvězdí tedy vyobrazuje postavu se dvěma rameny, nohami a opaskem. Někomu ale připomíná přesýpací hodiny či motýla. V každém případě je tvořen sedmi nápadnými hvězdami, které ve druhé polovině března naleznete hodinu po západu Slunce nad jihozápadním obzorem.

Souhvězdí Orion najdete nad jihozápadním obzorem.

Fotosoutěž

Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty vyhlásila fotografickou soutěž Sviťme si na cestu...ne na hvězdy 2009 zaměřenou na problematiku světelného znečištění. Soutěží se ve čtyřech kategoriích: Jak rozhodně nesvítit, Správné světlo, Variace na téma světlo a tma, Reklama na tmu. Uzávěrka soutěže je 30. 11. 2009. Podrobnosti se dozvíte na stránkách západočeské pobočky ČAS.

Jedenáctiminutový film o světelném znečištění s českými titulky.

Foto: Karel Šanda, Globe at Night, hvezdarna.cz, NASA GSFC

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ