<span>Porazit boreliózu?</span> Česká firma je blízko

Věda a technika
23. 1. 2008 16:18
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSpolečnost Bioveta dokončila základní vývoj vakcíny pro lidi proti lymeské borelióze. Podle ředitele firmy Libora Bittnera vakcína již prochází zkouškami v Česku a v Německu. Pokud budou testy úspěšné, mohlo by Biovetě patřit světové prvenství. S informací přišel týdeník Ekonom.

"Výsledky testů očekáváme do konce července," řekl Bittner. Pokud první zkoušky dopadnou dobře, začne Bioveta hledat zahraničního strategického partnera. Nutný několikaletý proces, který zahrnuje preklinické a klinické zkoušky, schválení a registrace, příprava výroby apod., by byl pro samotnou Biovetu příliš složitý a drahý.

Borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Odhaduje se, že v Česku činí promořenost populace klíšťat pět až deset procent, přičemž místy může být i výrazně vyšší. Preventivní očkování lidí proti té formě boreliózy, která se vyskytuje v Evropě a Asii, zatím neexistuje, píše Ekonom.

Za předloňský rok onemocnělo lymeskou boreliózou 4370 lidí, nejvíce za posledních deset let. Proti druhé nebezpečné nemoci, klíšťové encefalitidě, kterou také klíšťata přenášejí, vakcína již existuje.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Unikátní objev v Británii. Lidé rozdělávali oheň mnohem dřív, než se myslelo

Věda a technika
27. 12. 2025

Každá česká firma čelí tisícům kyberútoků týdně. Evropa je na tom lépe

Věda a technika
26. 12. 2025

KCD 2 nebo Cyberpunk 2077. GOG spustil zimní výprodej s tisíci slevami

Věda a technika
Aktualizováno: 17. 12. 2025 17:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV