Porucha speciálního mrazáku, který v Albertské univerzitě v kanadském Edmontonu uchovával jednu z největších sbírek vzorků ledovců z kanadské Arktidy, přeměnil led, který se utvářel desítky až stovky let, na loužičky vody. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
Vzorky vědci sbírali čtyři desítky let a studovali na nich klimatické změny a jejich možné následky. Ovšem kvůli poruše na zakázku vyrobeného mrazícího systému v hodnotě tří milionů kanadských dolarů (asi 56,5 milionu korun) se rozpustilo zhruba 13 procent ledové sbírky.
Jeden ze zničených vzorků pocházel z jádra ledovce Penny Ice Cap na Baffinově ostrově, který se vytvořil před více než 22 tisíci lety a nabízel tak cenné důkazy měnícího se prostředí v průběhu uplynulých tisíciletí.
Glaciolog univerzity v Edmontonu Martin Sharp novinářům řekl: "Tohle je noční můra číslo jedna pro každé zařízení na planetě, které uchovává vzorky ledovcového jádra." Na místo prý dorazil 45 minut poté, co signál upozornil na poruchu mrazícího zařízení, ale už bylo pozdě. "Vypadalo to tam spíš jako v šatně u bazénu než v mrazáku," postěžoval si.
Porucha ovšem mohla mít mnohem horší následky, nebýt televizního štábu, který před tímto neštěstím na univerzitě natáčel. Univerzita má dvě mrazící jednotky - a štáb požádal zaměstnance, aby většinu vzorků přestěhovali do té, která se neporouchala, protože v ní měli lepší světlo pro natáčení.