Crowdfunding
Potápěcí laboratoř překonala Baumaxu, vybrala nejvíc peněz
27.11.2013 17:48
Fanouškovský crowdfunding, který umožňuje lidem přispívat drobnými částkami různým projektům, má úspěch i ve vědě. Zatím nejvíce peněz z česko-slovenského "davového financování" získala ponorná laboratoř Hydronaut DeepLab. Jde o vůbec první vědecký projekt v ČR, který do crowdfundingu vstoupil. Příznivci budoucí trojmístné základny poslali během dvouměsíční sbírky autorům myšlenky celkem 368 284 korun. Překonali tak o téměř 65 tisíc korun dosavadní rekord, který držel zpěvák Xavier Baumaxa.
Ke vzniku sbírky dal podnět vědecko-populární pořad Meteor Českého rozhlasu. "Překvapilo mne, že zájem je tak veliký, což je především výborný signál pro vědu jako takovou. Lidé mají chuť podpořit dobrou myšlenku," ohodnotil úspěch sbírky autor Meteoru Janáč. Za 60 dnů přispělo více než dvě stě soukromých donátorů částkami od 46 korun do 50 tisíc.
Projekt Hydronaut DeepLab vychází z principu potápěčského zvonu, který umožní až několikaměsíční pobyt ve středních hloubkách 30 až 40 metrů pod hladinou. Díky němu bude možné provádět v ČR výzkumy hned v několika vědeckých a technologických oborech od medicíny, biologie až po vývoj technologií.
"Před týdnem se zdálo, že to nedopadne, a nakonec výsledek předčil všechna očekávání," uvedl hlavní autor projektu Hydronaut Matyáš Šanda. Se svými kamarády ve volném čase už tři roky staví základnu Hydronaut DeepLab. Za tu dobu se jim podařilo vytvořit základní skelet o hmotnosti zhruba 30 tun. Jeho dokončení a ponoření pod hladinu umožní i tato sbírka. Ve světě se díky crowdfundingu podporují projekty za miliony dolarů, v tuzemsku je však stále novinkou.
Ponorná laboratoř má podle odhadů stát 3,1 milionu korun, výnos této sbírky převyšuje deset procent. Všechno ostatní, zejména materiály a zařízení, si budou muset opatřit autoři projektu sami. První ponor se plánuje na podzim příštího roku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.