Před 120 lety, 23. ledna 1890, byla v Praze založena Česká akademie pro vědy, slovesnost a umění, jež si především kladla za cíl podporu rozvoje české vědy a literatury. Impuls k jejímu založení dal jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů druhé poloviny 19. století, významný architekt a mecenáš Josef Hlávka.
Akademie se ve svých počátcích soustředila především na publikační činnost. Vydávala řadu vědeckých sborníků, ale i další odborné publikace a překlady. Udílela také různá stipendia a podpory, vznikala při ní i menší badatelská zařízení. Počáteční kapitál akademii poskytl Josef Hlávka s manželkou, kteří jí dohromady věnovali 250 tisíc zlatých. Hlávka se pak stal jejím prvním prezidentem.
Po roce 1918 se instituce přejmenovala na Českou akademii věd a umění. V té době v zemi vznikaly i další odborné instituce jako třeba Masarykova akademie práce. S nástupem totalitního režimu v roce 1948 byly všechny dosavadní vědecké instituce zrušeny a jejich místo v roce 1953 zaujala Československá akademie věd.
Dnešní Akademii věd České republiky tvoří 54 výzkumných pracovišť zaměstnávajících téměř sedm tisíc lidí, z toho více než polovina připadá na vědecké pracovníky. Během minulého roku se Akademie věd dostala na přední stránky novin kvůli hlasitým protestům vědců, kteří nesouhlasili s chystaným krácením rozpočtu této instituce.
ČTĚTE TAKÉ: Končí rok bitev o podobu české vědy. Výsledek nejistý
Foto: AV ČR, ČTK