Před sto lety poprvé vzlétlo letadlo <span>z vodní hladiny</span>

Věda a technika
28. 3. 2010 08:30
Hydroplány dodnes nacházejí využití v těžko přístupných oblastech.
Hydroplány dodnes nacházejí využití v těžko přístupných oblastech.

Henri Fabre, konstruktér prvního hydroplánu z roku 1910.Jako první smrtelník se úspěšně vznesl v letadle nad vodní hladinu. Francouzský inženýr Henri Fabre sestrojil vodní letoun - hydroplán, aby tak odstartoval éru námořních letadel a létajících člunů, které psaly rané kapitoly dějin letectví. Od okamžiku, kdy Fabre svůj stroj poprvé úspěšně vyzkoušel, dnes uplyne rovné století.

Fabre se narodil v roce 1882 v rejdařské rodině v Marseille. Vzdělání se mu dostalo na jezuitské koleji, kde jej zaujalo studium hydrodynamiky. Poté se intenzivně zabýval konstrukcí letadel a vrtulí. V roce 1909 začal stavět první prototyp hydroplánu. Mnoho času věnoval konstrukci plováků. Protože měl ale motor prototypu jen slabý motor o výkonu 25 koní, stroj nelétal.

Později Fabre postavil nový stroj poháněný sedmiválcovým rotačním motorem Gnôme Omega s výkonem 50 koní, se třemi plováky, jehož vrtule byla tlačná. Stroj nazval Hydravion.

Hydroplány dodnes nacházejí využití v těžko přístupných oblastech.Ve svých osmadvaceti letech tak mohl poprvé odstartovat z vodní hladiny se svým kachním (ocasní plochy vpředu) Hydravionem. Odvážně se vznesl z jezera Berre nedaleko Martigues v blízkosti Středozemního moře, přestože do té doby ještě letadlo neřídil.

Toho dne uskutečnil celkem čtyři lety, první měřil 457 metrů, nejdelší z nich byl více než 600 metrů dlouhý. V následujících dnech zaletěl i na vzdálenost kolem šesti kilometrů.

Od experimentů k běžnému provozu

Fabra brzy po prvních letech kontaktovali Glenn Curtiss a Gabriel Voisin, kteří využili jeho konstrukci a techniku k vývoji vlastních hydroplánů. První skutečně použitelné vodní letadlo vyzkoušel Curtiss v roce 1911, když jeho hydroplán Curtiss-Ellyson odstartoval ze zálivu u San Diega v Kalifornii.

Dalšího prvenství dosáhl Curtiss v roce 1912 konstrukcí létajícího člunu - letadla, které spočívalo na vodě trupem ve tvaru lodě místo na plovácích.

ČTĚTE TAKÉ: Vznášedlo slaví padesáté narozeniny

Výrobci na obou stranách Atlantiku se brzy připojili se svými vlastními vodními letadly a v roce 1912 se v Monaku uskutečnil první slet vodních letadel. V té době a ještě po několik dalších desetiletí měla vodní letadla a létající čluny několik výhod oproti letadlům pozemním. Voda poskytovala neomezený prostor pro vzlety a přistání v dobách, kdy pozemských bylo ještě málo.

A Henri Fabre? Za první světové války založil a vedl firmu, jež se specializovala na výrobu hydroplánů. Zemřel v roce 1984 ve věku 101 let, v době, kdy byl již jedním z posledních žijících průkopníků letectví.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Meta jedná o financování datových center pro AI o 29 miliard dolarů

Věda a technika
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ