Představují <span>pravěké rytiny</span> důkaz symbolického myšlení?

Věda a technika
3. 3. 2010 14:41
Obrazce do pštrosích vajec vyryla lidská ruka před 60 tisíci lety.
Obrazce do pštrosích vajec vyryla lidská ruka před 60 tisíci lety.

Obrazce do pštrosích vajec vyryla lidská ruka před 60 tisíci lety.Dávní obyvatelé jihu Afriky zdobili pštrosí vejce geometrickými obrazci. Činili tak už před šedesáti tisíci lety, kdy se lidé teprve chystali osídlit ze své africké kolébky zbytek světa. Jsou nalezené rytiny prvním důkazem symbolického myšlení?

Schopnost přiřazovat abstraktním symbolům konkrétní významy z reálného světa stála na počátku rozvoje lidských schopností, jimiž se náš druh liší od zbytku živočišné říše. Bez symbolů nemůže existovat jazyk ani jiný způsob předávání zkušeností učením.

Nejstarší náznaky užívání symbolů pocházejí už z doby před 100 tisíci lety, šlo však pouze o fragmenty skýtající i jiné možnosti interpretace.

Mezinárodní tým vedený archeologem Pierre-Jean Texier z univerzity ve francouzském Bordeaux nyní v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences publikoval zprávu o objevu rytin na pštrosích vejcích, které představují mnohem komplexnější sbírku nálezů.

ČTĚTE TAKÉ: První evropští zemědělci přebrali ženy lovcům a sběračům

Asi 270 úlomků více než dvaceti vajec archeologové objevili v Jihoafrické republice. Pocházejí z různých geologických vrstev starých 55 až 65 tisíc let. Rytiny na nejstarších z nich připomínají železnici nebo plot z dětských kreseb: dvě dlouhé linie přeškrtané kratšími čarami. Na mladších skořápkách je více paralelních linií vedle sebe.

Lidé tehdy pštrosí vejce o objemu až jeden litr zřejmě používali jako nádoby na vodu - podobně jako dnešní obyvatelé pouště Kalahari. Vyryté symboly mohly sloužit jako informace o majiteli nádoby nebo o jejím obsahu, domnívají se autoři.

ČTĚTE TAKÉ: Marniví neandrtálci se zdobili lasturami jako naši předci

Někteří odborníci však tuto interpretaci zpochybňují a tvrdí, že mohlo jít o obyčejné zdobení nádob, které žádný symbolický význam nenese. Časopis Science cituje archeologa Thomase Wynna z Coloradské univerzity, podle něhož vědci musí nejprve dokázat, že takové rytiny skutečně sloužily jako zástupné symboly, a ne a priori předpokládat, že každý lidmi vytvořený geometrický obrazec nese nějaký význam.

Foto: Pierre-Jean Texier/Diepkloof project

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ