Manipulace s emocemi
"Přepínač" reakcí na strach? Vědci ovládli myší mozek
04.05.2018 16:45 Původní zpráva
Vědci objevili v myším mozku "přepínač", který ovlivňuje, zda reaguje na stresovou situaci ustrašeně, nebo naopak odvážně. Reakce hlodavců na strach dokážou nyní výzkumníci ovlivňovat nebo dokonce měnit. V budoucnu by se o to chtěli pokusit také u lidí. Informaci uvedl server independent.co.uk.
Tým vědců zjistil, že se v mozku myší nachází seskupení buněk, které vysílá do ostatních orgánů v těle stimul, tento stimul rozhoduje o tom, jak jedinec ve stresu zareaguje. Podle výzkumníků ze Stanfordské univerzity se podobný systém nachází také v lidském mozku. Výzkumní pracovníci se tak domnívají, že je možné neinvazivní metodou pomoci lidem s úzkostí, fobií nebo posttraumatickou stresovou poruchou.
"Takové zjištění otevírá nové možnosti. Možná najdeme způsob, jak čelit strachu a paralýzám," říká doktor Andrew Huberman, neurobiolog ze Stanfordské univerzity. Aby vědci simulovali blížícího se dravce, použili video, které zobrazuje rozšiřující se černé kruhy, jež připomínají ptáka, který se potápí pro kořist. Monitorování mozku hlodavce během těchto záběrů odhalilo, že je skutečně vyslán signál do oblasti, která rozhoduje o následné reakci jedince na blížící se nebezpečí.
Vědci následně modifikovali nervové buňky myší, takže bylo možné stimulovat nebo zastavit činnost dvou rozdílných nervových soustav. Pokud stimulují aktivitu párové mozkové struktury, která je umístěna ve střední části spánkového laloku, způsobí, že se myš z důvodu strachu nehne z místa. V případě druhé nervové soustavy mohou vědci zásahem naopak způsobit méně obvyklou reakci, agresivitu.
Struktury v lidském mozku jsou srovnatelné s těmi výše zmíněnými, proto se vědci domnívají, že by mohlo podobné stimulování nervové soustavy pomoci lidem s úzkostmi a fobiemi. Tito jedinci by tak mohli snáze ovládat svůj strach.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.