Při borelióze stačí brát antibiotika jen deset dní
26.06.2007 14:12 Aktualizováno 26.06. 17:50
Při léčbě lymeské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata, nemusí člověk brát antibiotika tři týdny, jak je v Česku obvyklé. Podle nejnovějších studií amerických a evropských odborníků stačí desetidenní, a někteří uvádějí, že dokonce jen čtyřdenní užívání. Řekl to Ladislav Burýšek ze společnosti Gen Trend, která se problémem zabývá. Dodal, že závěry studií dosud neakceptovali všichni experti, jde tedy stále o vědecký názor, byť podložený řadou výzkumů.
V Česku předepisují lékaři lidem, u kterých se borelióza projevila, antibiotika zpravidla na tři týdny. Kdyby pacienti mohli brát léky po kratší dobu, zkrátila by se tak doba léčení i období, kdy nemocní zatěžují organismus antibiotikem. "Znamenalo by to také úsporu pro zdravotnické rozpočty," uvedl Burýšek. "Na zkrácenou léčbu boreliózy je přitom možné použít léky, které se v Česku běžně používají a jsou hrazeny pojišťovnami," uvedl.
Jedna ze studií Američanů podle Burýška prokazuje, že už když se pacientovi podá do 72 hodin od kousnutí klíštětem pouhá jedna dávka antibiotika, riziko onemocnění to výrazně sníží. Situace v Evropě je však na rozdíl od USA komplikovanější. Podle informací uvedených na portálu www.gate2biotech.cz zde boreliózu způsobují minimálně čtyři různé kmeny borelií, zatímco v USA pouze jeden. Vědci společnosti Gen Trend zároveň mapují, jaký podíl klíšťat v Česku je lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou nakažen. Statistiku dělají na základě vyšetření klíšťat, které do centrály firmy posílají lidé. Ti mohou nechat roztoče, kterého objeví na těle, vyšetřit. Za testy na encefalitidu zaplatí bezmála 700 korun, u boreliózy je to přes 500 korun. Podrobnosti jsou na stránkách http://www.kliste.cz./
Z výsledků za loňský a letošní rok vyplývá, že boreliemi je v Česku nakaženo 16 procent klíšťat, virem způsobujícím encefalitidu pak v průměru šest procent. Údaje se ale velmi liší podle regionu. Borelie má v těle 26 procent klíšťat v Ústeckém kraji a 23 procent roztočů v Jihomoravském kraji. Encefalitidou je pak nakaženo každé desáté klíště na jihu Moravy. Ve středních Čechách to je osm procent a v Jihočeském kraji sedm procent. "Podíl nakažených klíšťat stoupá," řekl Burýšek.
Na jihu Čech přibyly případy nakažení boreliózou
V oblasti jižních Čech stoupl letos počet nemocí, které klíšťata přenášejí. Klíšťovou encefalitidou od začátku roku onemocnělo devět lidí, tedy o dva více než ve stejném období loni. Větší nárůst zaznamenali hygienici u lymeské boreliózy. "Letos jí onemocnělo 34 lidí, za stejné období v roce 2006 se jich nakazilo 22," informoval mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba.
"Jako narůstající, nikoliv však mimořádný, lze hodnotit dosavadní výskyt lymeské boreliózy," uvedl vedoucí oddělení epidemiologických informací a řízení očkování KHS Jan Augustin. Podle Jana Augustina zřejmě zvýšený výskyt nemoci souvisí s letošním teplým počasím, kdy se lidé častěji pohybují v přírodě, kde hrozí nákaza.
Téměř polovinu, tedy 15 případů, zaznamenali hygienici na Táborsku, kde i loni byl vysoký výskyt nákazy. Deset lidí se nakazilo na Jindřichohradecku, čtyři lidé na Českobudějovicku, tři na Českokrumlovsku a po jednom onemocnění hlásí Písecko a Prachaticku. Letos ani loni se nenakazil žádný člověk na Strakonicku.
"Aktuální předpověď aktivity klíšťat a další informace o problematice mohou lidé nově získat na webové stránce krajské hygienické stanice www.khscb.cz v sekci Aktuálně," dodal Kotrba.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.