Věří, že přijde konec světa. Ať už ji zapříčiní srážka Země s meteoritem, výbuch supervulkánu, nebo jaderná katastrofa, chtějí být připraveni. A přežít. Říkají si survivalisté nebo preppeři. Seznamte se.
Náhodný návštěvník Mohavské pouště v americké Kalifornii si nedávno mohl připadat jako při natáčení dalšího dílu Šíleného Maxe. Za hřmění muziky a motorů se tlupy pomalovaných drsňáků s kohouty na hlavě v bizarních kostýmech proháněly pustinou. Někteří měli plynové masky - navzdory žáru pouště. Různé kmeny vystavují svá obrněná auta se zvýšenými koly, rozličnými ozdobami a zbraněmi. Nechybějí ani ženy, s nimiž není radno si zahrávat.
Festival Wasteland Weekend je bujarou oslavou žánru, který svou temnou vizí ovlivnil tisíce lidí. Survivalisté (z angl. survive - přežít) či preppeři (prepare - připravit) věří, že jednou může svět skončit jako nehostinná pustina. A intenzivně se na to připravují. Někteří tomu dokonce zasvětili celý život.
Zánik světa je klíčovým prvkem věrouky mnoha náboženství včetně křesťanství, judaismu či islámu. Po neuskutečněné předpovědi z 21. prosince 2012 zájem o apokalypsu opadl. Tehdy měl po tisíciletích skončit kalendář Mayů a spekulovalo se o tom, že Zemi postihne přírodní či jiná katastrofa, což se pochopitelně nestalo. Stále však existují lidé, kteří věří, že se společnost rozpadne. Podle religionisty Lorenza DiTommasa z univerzity v Montrealu víra v apokalypsu ve společnosti střídavě zesiluje a oslabuje. "A v posledních letech je na dlouholetém maximu," říká.
Až bouchne supervulkán
Americký mainstream je často nazírá jako šílence na okraji společnosti, kteří mají bunkr naložený automatickými zbraněmi, granáty a rýží s fazolemi a čekají, aby svým arzenálem mohli skropit každého, kdo se je pokusí okrást. Přispívá tomu i zpravodajství některých televizních stanic, jež hypotetickým událostem typu srážka s meteoritem věnují patřičně dramatizovanou pozornost.
Většina dnešních prepperů se této představě na hony vzdaluje. Jsou to lidé připravující se na konkrétní životní situace, které mohou nastat v důsledku reálných hrozeb. Říká se tomu neosurvivalismus. Podle některých údajů si úkryt pro případ katastrofy budují desítky tisíc Američanů. Prepperství se pak podle stanice National Geographic v některé jeho formě věnuje až několik milionů obyvatel USA.
Jedním z takových je newyorský hasič Jason Charles. Připravuje se na výbuch yellowstoneského supervulkánu, který by zvedl masivní oblaka agresivního prachu, ty by dorazily k New Yorku během několika dní.
* Jak chce hasič Jason Charles přečkat apokalypsu?
* Proč jakýkoliv výpadek v New Yorku vyvolá rabování?
* Za jak dlouho podle vědců bouchne supervulkán?
Autorem článku je Kamil Polko.
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 24. ŘÍJNA 2016.