<span>Biologická zbraň</span> v Thajsku rozpoutala hmyzí válku

Věda a technika
19. 7. 2010 11:39
Thajští zemědělci doufají, že jim vosičky zachrání úrodu manioku.
Thajští zemědělci doufají, že jim vosičky zachrání úrodu manioku.

Thajští zemědělci doufají, že jim vosičky zachrání úrodu manioku.Thajští entomologové během víkendu vypustili první vlnu armády čítající čtvrt milionu drobných vosiček do boje proti přemnoženým červcům ohrožujícím 1,5 miliardy rostlin manioku. O válce hmyzu informoval dnes list The New York Times.

Vosičky, z nichž každá je menší než špendlíková hlavička, na červcích cizopasí; propíchnou jejich tělo a nakladou do nich vajíčka. Larva pak červce požírá zevnitř a během několika dní se nová vosička vyklube z mumifikovaného těla oběti, aby našla nového hostitele pro své potomky.

ČTĚTE TAKÉ: Biologické invaze představují temnou stránku prosperity

Jde o zatím poslední boj mezi farmáři a hmyzem o rostlinu, která je pro obě tyto skupiny životně důležitá. Thajsko je po Nigérii a Brazílii třetím největším světovým producentem manioku a největším vývozcem této plodiny, známé také pod názvy kasava či tapioka. Druh červce, který dělá Thajcům těžkou hlavu, se živí výhradně maniokem - a vosičky, nasazené proti němu, se zaměřují jen na tento konkrétní druh červce.

ČTĚTE TAKÉ: Octomilka, hrdinka genetiky, přijde o jméno

Parazitické vosičky lze využít v biologické válce (na obr. jiný druh)."V tomto ohledu jde o perfektní biologickou kontrolu," říká Rod Lefroy z neziskové skupiny Mezinárodní středisko tropického zemědělství (ICTA), která vypuštění vosiček koordinuje. Použití vosiček už se osvědčilo v Africe a odborníci doufají, že bude úspěšné i v Thajsku, odkud pochází 60 procent světového vývozu manioku.

Červci, jejichž životní cyklus trvá asi měsíc, se šíří velmi rychle; každý jedinec naklade průměrně 440 vajíček a vyprodukuje deset generací za rok. Tento hmyz se živí výhonky rostlin manioku a brzdí jejich růst jedovatými slinami. V loňském roce červci zničili pětinu až čtvrtinu thajské úrody manioku, což vyděsilo zemědělce a zvýšilo ceny.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ