Žralok velrybí je největší současná paryba. Může měřit skoro třináct metrů a vážit přes dvacet tun. Jeho život je pořád ještě prozkoumaný jen málo.
Největších žraloků světa se není třeba obávat. Jsou to totiž neškodní filtrátoři. Živí se podobně jako třeba plejtváci. Skupina biologů vedená Michaelem Berumenem z Univerzity krále Abdulláha v Saúdské Arábii označovala mladé žraloky velrybí vysílačkami. Během sledování, jehož výsledky zveřejnili vědci v časopise PLoS ONE, vyšlo najevo, že se tato zvířata shromažďují na jednom místě. Je to korálový útes poblíž dvaasedmdesátitisícového městečka Al Lith.
"Objev místa poskytuje náhled na pohyby a ekologii druhu v oblasti, kde jsme ho nutně neočekávali v tak vysokých počtech," řekl jeden z biologů Simon Thorrold.
Vědci sledovali celkem sedmačtyřicet žraloků pomocí tří různých typů zařízení mezi roky 2009 a 2011. Přístroje umísťovali výzkumníci kousek pod hřbetní ploutve žraloků. Tvrdí, že nezpůsobovaly žralokům žádné potíže s plaváním.
Zařízení měřilo hloubku ponoru, rychlost a teplotu. Vyšlo najevo, že mladí žraloci se většinou potápějí do hloubky nejméně pěti set metrů. Tři z nich ovšem překročili i jeden kilometr. Rekord byl 1360 metrů. Ačkoli většina žraloků zůstala celou dobu sledování přibližně ve stejné oblasti, několik se jich odvážilo na výpravu do Indického oceánu. Motivovat je k tomu mohla snad tamní lepší potravní nabídka.
"Vypadá to, že oblast představuje kritický habitat pro místní populaci," prohlásil Thorrold. Zajímavé je, že na shromaždišti nebyli žádní dospělí žraloci obrovští. Nejspíš slouží jako jakási školka pro mladé jedince. Když dospějí, přesunou se za dospělými jedinci do jiných částí oceánu. Na shromaždišti je zvláštní i vyrovnaný poměr pohlaví žraloků, asi jedna ku jedné. Na všech dosud objevených podobných místech totiž převažovali samci.