Biologové objevili v papuánských horách stovky nových druhů

Věda a technika
7. 10. 2010 06:12
Nově popsaný druh žáby rodu Litoria.
Nově popsaný druh žáby rodu Litoria.

Více než dvě stovky nových druhů živočichů a rostlin objevili badatelé v pralesní oblasti odlehlých mlžných hor na ostrovech Papuy-Nové Guineje. Mezi nově popsanými druhy je například oranžový pavouk, bodající saranče či nosatá žabka.

Dvouměsíční expedice mezinárodního týmu z loňského roku byla součástí projektu dokumentování biodiverzity v málo známém, ovšem druhově bohatém kraji v horách Nakanai a Muller.

Dosud neznámý druh horského hlodavce.V pohoří Nakanai výzkumníci objevili 24 nových druhů žab, dva nové savce - netopýra a myš, devět druhů rostlin, téměř stovku druhů hmyzu a zhruba stovku nových pavouků (kteří navzdory laickému přesvědčení mezi hmyz nepatří).

Některé druhy sarančat, jeden druh mravence i jeden ze savců se natolik liší od jakýchkoliv známých druhů, že byly zařazeny do zcela nových rodů.

V pohoří Muller vědci tábořili v nadmořské výšce 2875 metrů a právě tam narazili na saranče, které v případě ohrožení svoje dlouhé ostnaté nohy vytrčí nad hlavu, aby mohlo zaútočit na predátora.

Saranče rodu Mossula se před útočníky brání hrotem vytvořeným ze zadních nohou.Po tisíce let příkrá horská pásma a husté lesy bránily vzájemnému styku mezi skupinami domorodých obyvatel - vznikly tu tak kulturně a jazykově jedny z nejodlišnějších kultur na světě. A stejné geografické bariéry omezovaly šíření organismů i vědecké bádání.

Drsný terén Papuy-Nové Guineje by se mohl stát nejmocnějším spojencem záchranářů. Ovšem už teď vědci varují, že některé pralesy jsou stále více ohroženy zemědělskou činností, těžbou dřeva a produkcí palmového oleje.

"Když jsem stál na vrcholu nakanaiských hor, viděl jsem plantáže olejových palem, jak se táhnou až téměř k pobřeží," říká vedoucí badatelského týmu Stephen Richards ve zprávě o objevech. "Vyděsilo mě, kolik pralesů v nížinách kvůli olejovým palmám zmizelo. Příkrost pohoří omezila jejich ničení, ale jestli lidi začnou stavět silnice, budou tyhle končiny přístupnější."

Drobná žabička z rodu Choerophryne (vlevo) se vedle malých hub téměř ztrácí.

Autor: ČTK Foto: Stephen Richards, Piotr Naskrecki/Conservation International

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ