Biouhlí ze spadaného listí? U sousedů už realita

Věda a technika
20. 3. 2016 11:30
Spadané listí.
Spadané listí.

Německé město Halle zkouší topit uhlím, vyrobeným ze spadaného listí. Takové brikety prý vypouštějí méně emisí skleníkových plynů. Experti ale tvrdí, že surovinu lze využít mnohem smysluplněji v zemědělství.

Proč čekat miliony let, až uhlí vyrobí příroda, když si ho můžeme podobným způsobem vytvořit sami během jednoho dne. S takovou představou se některá německá města pokoušejí využít k energetickým účelům surovinu, která je za normálních okolností městům spíše na obtíž. Jedná se o spadané listí.

Metodou takzvané hydrotermální karbonizace (HTC) se tato surovina, které se jen v Berlíně každoročně shrabe z ulic přes 70 tun, promění v uhlí. Listí se, zjednodušeně řečeno, v hermeticky uzavřeném kontejneru zapálí, zahřeje a prakticky bez přístupu vzduchu projde karbonizací.

"Jde o velmi podobný princip, jaký představuje výroba dřevěného uhlí v milířích," říká předseda Českého sdružení pro biomasu Jan Habart. Zuhelnatělou biomasu pak lze využít k výrobě tepla stejně jako uhlí, vytěžené z dolů. Rozdíl je údajně v tom, že při spalování "briket" z biomasy neunikají do ovzduší žádné nadbytečné emise skleníkových plynů.

I v případě Halle se však jedná pouze o experiment. "Výsledky dosavadních pokusů jsou nadějné, ovšem zároveň se stále potýkáme s problémy," uvedla mluvčí městské elektrárny v Halle Iris Rudolphová.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 21. BŘEZNA.

Autor: Marek KerlesFoto: , Abecedazahrady.cz

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ