Brněnští vědci přispěli k poznání virů ohrožujících včely

Věda a technika
1. 2. 2017 12:28
Vědecký tým přispěl k poznání virů ohrožující včely.
Vědecký tým přispěl k poznání virů ohrožující včely.

Vědeckému týmu ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně (CEITEC) se podařilo popsat strukturu několika virů, které ohrožují včely. Jako první se dostali až na úroveň atomů a sledovali také změny ve struktuře virů při infikování buněk. Výsledky výzkumu otiskl odborný časopis PNAS.

Znalost struktury virů může pomoci při hledání cest, jak virové nákazy u včel omezit, oznámila Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Počty včelstev v Severní Americe i Evropě v posledních desetiletích klesaly. Příčinou jsou často virové infekce. Nyní vědci znají asi 25 včelích virů.

"Mezi nejdůležitější patří ty z rodin iflavirů a dicistrovirů. Podařilo se nám popsat čtyři druhy virů, zástupce z obou těchto rodin," uvedl vedoucí týmu Pavel Plevka.

Na určení struktury virů pracovali odborníci zhruba dva roky. Nyní vědí, jak viry vypadají, a znají způsob, jakým infikují buňky. Infekce začíná tak, že viry pronikají do buněk, kde uvolňují svou genetickou informaci. Buňka ji převezme a začne produkovat další viry. V konkrétním okamžiku se pak otevře proteinový obal genomu. "Právě tento moment se nám také podařilo popsat," doplnil Plevka. Na výzkumu spolupracoval s Antonínem Přidalem z Mendelovy univerzity v Brně, který připravuje včelí kukly infikované viry.

Strukturní virologové z CEITEC se kromě včelích virů zaměřují také na viry lidské, především pikornaviry, což je velká rodina mikroorganismů, které způsobují řadu onemocnění, od nachlazení až po záněty mozku. Zajímají se také o bakteriofágy, viry napadající bakterie, které by se potenciálně mohly využívat v boji proti bakteriálním infekcím místo antibiotik.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , fotovincek

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ