Na Vysočině letos zůstala neobsazena část čapích hnízd. "Čáp bílý se zařadil mezi druhy, které nejsou schopny obnovit stávající početnost," říká mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.
Například na Žďársku se čápi ještě před několika lety vraceli asi na tři desítky míst, podle pozorování ornitologů teď počty hnízdících párů klesly ke dvaceti. Podobně je to v celém kraji. Zatímco v minulých desetiletích čápů bílých pomalu přibývalo, v posledních třech letech jich hnízdí stále méně.
Příčin podle Čejky může být řada - od větší úmrtnosti mláďat po horší podmínky při přeletu do afrických zimovišť. Na Žďársku se v tomto roce začali čápi objevovat koncem března, už se líhnou mláďata. Potravy by pro ně mělo být dost, protože je hodně hrabošů. "Ale jaký bude výsledek hnízdění, to si musíme počkat do srpna," dodal Čejka.
ČTĚTE TAKÉ: Ptáky zabíjí vysoké napětí, stožáry je třeba upravovat
Dva roky se hnízdění nedaří třeba v Novém Městě na Moravě. Letos tam pobyl čáp dva týdny a pak zmizel. "Loni přiletěla samice, snesla pět vajec, ale pak snůšku opustila," popsal Čejka.
Do Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku sice přiletěl čapí pár a zahnízdil, ale v minulém týdnu jednoho z rodičů srazilo auto na silnici do Čáslavi. Tři čápata převzala pavlovská stanice ochrany fauny, protože samotný čáp by se nebyl schopen o mláďata postarat. "Doufáme, že se dají do pořádku a až budou dost silná, že je vypustíme do přírody," říká vedoucí stanice Jiří Hladovec.
Přímo do čapího hnízda v Novém Veselí na Žďársku se lze podívat přes webovou kameru - adresa capi.noveveseli.cz funguje už několik let.
Foto: profimedia.cz