Cesty člověka a šimpanze se rozešly už před osmi miliony lety

Věda a technika
11. 11. 2010 11:56
Šimpanze a člověka možná nedělí pět, ale osm milionů let nezávislé evoluce.
Šimpanze a člověka možná nedělí pět, ale osm milionů let nezávislé evoluce.

Poslední společný předek člověka a šimpanze, našeho nejbližšího žijícího příbuzného, prý žil před osmi miliony lety, tedy o tři miliony let dříve, než se antropologové a evoluční biologové dosud domnívali. Naznačuje to nový statistický model vypracovaný odborníky z Fieldova přírodovědného muzea v Chicagu.

Člověk patří do stejné vývojové skupiny jako lidoopi. Většina evolučních biologů se dnes shoduje v názoru, že naším nejbližším příbuzným, jakýmsi nepříliš vzdáleným bratrancem, je šimpanz a jemu blízký bonobo. O něco dříve se od linie vedoucí k lidem a šimpanzům oddělila gorila, ještě staršího společného předka máme s orangutany a dále s gibony.

Genetická analýza umožňuje spolehlivě rekonstruovat vývojový strom organismů, nenabízí však žádné absolutní časové měřítko, jen nepříliš spolehlivý odhad založený na rychlosti, s jakou se v genomu hromadí rozdíly. (Metodě se přezdívá „molekulární hodiny".) Jediný spolehlivý  údaj o časovém zařazení událostí nabízejí fosilie. Přesněji nabízely by, kdyby jich bylo dostatek. Ale u událostí starých řadu milionů let se vědci musí spolehnout jen na několik  nálezů.

Dosavadní odhady hovořily o tom, že vývojové větve vedoucí k dnešním lidem a šimpanzům se rozešly někdy před pěti až šesti miliony lety. Tým matematiků, antropologů a molekulárních biologů nyní spojil všechny dostupné informace z genetických analýz a fosilních nálezů a v časopise Systematic Biology publikoval nový odhad. Podle něj žil poslední společný předek člověka a šimpanze před osmi miliony lety.

Stejný tým už v roce 2002 publikoval v Nature svůj odhad, že poslední společný předek všech primátů (lidoopů, opic a poloopic) žil asi před 85 miliony lety, tedy 20 milionů let před vyhynutím dinosaurů.

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ