Indie znovu vypustí do volné přírody gepardy, kteří byli v této zemi vyhubeni před mnoha desítkami let. Převezeni sem mají být z Afriky a z Íránu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Naprostá většina z posledních deseti tisíc gepardů světa žije v současné době v Africe, na asijském kontinentu přežívá v nepřístupných oblastech Íránu a Pákistánu asi stovka zástupců kriticky ohroženého poddruhu gepardů indických.
Indická vláda schválila návrh ekologických organizací na vypuštění těchto nejrychlejších suchozemských zvířat ve třech lokalitách - dvou přírodních rezervacích ve středoindickém státě Madhjapradéš a na jednom místě ve státě Rádžasthán na severu země.
Podle expertů mohou zmíněné dvě rezervace v Madhjapradéši pojmout téměř osmdesát gepardů, vyžádá si to ale přemístění 23 lidských obydlí. Vyklizena bude muset být i řada nomádských osad v Rádžasthánu při hranicích s Pákistánem.
"Díky návratu geparda se Indie stane jedinou zemí na světě, která bude domovem šesti z osmi velkých kočkovitých šelem," uvedl Fond divokých zvířat Indie.
Gepardi byli v Indii tradičně symbolem moci, byli voděni v královských průvodech, stavitel Tádžmahalu, mughalský panovník Šáhdžahán jich měl přes tisíc a používal je k lovu antilop. Ještě začátkem minulého století jich bylo v Indii několik set, ale těsně před vyhlášením indické nezávislosti v roce 1947 už si je mahárádžové museli dávat dopravovat z Afriky a v přírodě byl poslední spatřen v roce 1968.
Kritici projektu varují, že nově vysazení gepardi v zemi nenajdou dostatek potravy, protože antilop a daňků také ubývá. Rizikem jsou i střety gepardů a lidí, kteří budou soupeřit o životní prostor (byť gepardi člověka nenapadají). Počet obyvatel Indie rychle roste; za šedesát let se zvýšil ze 330 milionů na 1,1 miliardy.