Dvanáctigramový ptáček uletí 2500 kilometrů nad mořem bez zastávky

Věda a technika
7. 4. 2015 17:07
Ptáček o víc než polovinu menší než vrabec zvládne to, co umí Boeing 747.
Ptáček o víc než polovinu menší než vrabec zvládne to, co umí Boeing 747.

Lesňáček černohlavý pravidelně cestuje mezi Novou Anglií a Portorikem. Nejkratší cesta vede přes Atlantik. Ornitologové si dlouho mysleli, že ji lesňáčci využívají. Prokázat se to ale povedlo až nyní.

Lesňáček váží jen dvanáct gramů. Pro srovnání vrabec domácí mívá okolo třiceti. Ornitologové věděli z kroužkování, že lesňáčci migrují mezi Kanadou a Jižní Amerikou. Poněvadž téměř nikdy nechytili žádného, ať už okroužkovaného nebo neokroužkovaného, lesňáčka černohlavého na souši mezi jeho dvěma příbytky, zdálo se logické, že létají přes moře. Kvůli jeho velikosti taková myšlenka ale zároveň zněla neuvěřitelně. V posledních letech se stalo zvykem dávat v podobných případech zvířatům sledovací zařízení vybavená GPS. V případě lesňáčků to dlouho nešlo.

Přístroje byly na ně příliš velké. Miniaturizace však neustále pokračuje. Nedávno se povedlo vyvinout záznamové zařízení, které dokázalo zapisovat data o vlastní poloze dostatečně dlouhou dobu a zároveň váží jen půl gramu. To už lesňáček unese. Přepočítáno je to stejné, jako kdyby čtyřiaosmdesátikilogramový muž nesl tři a půl kila.

Skupina vědců v čele s Billem DeLucou z Massachusettské univerzity dala záznamník dvaceti lesňáčkům v Novém Skotsku a dalším dvaceti ve Vermontu. Po roce se jim podařilo znovu chytit dva novoskotské ptáky a tři vermontské. Záznamy jasně prokázaly, že lesňáčci cestují nejkratší cestou, přímo přes moře. Během dvou až tří dnů dokážou překonat vzdálenost 2270 až 2770 kilometrů. Podrobnosti zveřejnili vědci v časopise Biology Letters.

Zoologové tvrdí, že před cestou sezobnou lesňáčci, na co přijdou, aby nabrali tukové zásoby. "Jedí tak moc, jak to jen jde," prohlásil jeden z vědců Ryan Norris z Guelphské univerzity. "V některých případech zdvojnásobí svoji tělesnou hmotnost, aby vydrželi letět, aniž by potřebovali jídlo nebo vodu." Proč to ptáci nevezmou radši delší, ale jistější cestou nad kontinentem, není jasné. Migrace je pravděpodobně nejnebezpečnější období jejich roku. Snad ji chtějí mít za sebou co nejrychleji.

Autor: Radek JohnFoto: PJTurgeon, wiki.

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ