Je člověk bližší králíkovi, nebo netopýrům? Před kolika miliony lety se rozešly cesty vačnatců a placentálních savců? A objevily se na Zemi dříve velryby, nebo sloni? Na podobné otázky nabízí odpovědi služba OneZoom - strom života dostupný on-line.
Evoluční biologové zobrazují příbuzenské vztahy mezi organismy formou vývojových stromů. Kmen představuje nejstaršího společného předka celé skupiny a každé větvení značí okamžik, kdy se původní populace rozdělila na dvě skupiny, které se dále vyvíjely samostatně a dále se rozrůzňovaly. Čím méně větvení dva druhy odděluje, tím jsou si evolučně bližší a tím kratší doba uplynula od doby, kdy žil jejich poslední společný předek.
Vývojové stromy tedy umožňují sledovat míru příbuznosti druhů a celých skupin a studovat cesty, jimiž se evoluce ubírala. Cesta od koncových větviček ke kmeni představuje cestu proti proudu času k dávným prapředkům.
Jenomže jak takový strom zobrazit? Dosavadní stromy života byly buď příliš stručné a zobrazovaly jen nejdůležitější větvení, nebo sice zobrazovaly i jednotlivé druhy, ale v takovém případě se i na velký plakát vešla jen malá část celého stromu.
Od celku k detailům
Internetový projekt OneZoom nabízí řešení. Pracuje na podobném principu jako internetové mapy: pomocí myši lze stromem po obrazovce pohybovat a otáčením kolečka měnit zvětšení od celku po nejmenší detaily.
OneZoom má fraktální strukturu - větvičky na úrovni jednotlivých druhů jsou organizovány stejně jako větve reprezentující vyšší taxonomické skupiny, takže při prvním pohledu na obrazovku nelze bez čtení textů poznat, zda pozorujeme větvení na úrovni řádů, čeledí, nebo rodů.
Do dvou let kompletní
Projekt, za nímž stojí biologové James Rosindell z londýnské Imperial College a Luke Harmon z University of Idaho, zatím zahrnuje pouze savce s více než pěti tisíci druhů. Brzy by měli přibýt obojživelníci a do roku 2014 by měl být strom kompletní. Bude obsahovat více než milion dosud popsaných biologických druhů. Autoři chystají i aplikace pro chytré telefony.
U každého druhu jsou odkazy na anglickou Wikipedii s více informacemi, do budoucna by měly přibýt i fotografie, odkazy na odbornou literaturu a další informace. Barvy větviček a lístků informují o míře ohrožení (extrémně ohrožené druhy a skupiny jsou červené, zelená značí minimální riziko).
V každém větvení je informace o době, před kterou k rozdělení došlo. A lze spustit i animaci a sledovat, jak strom postupně košatí.
Strom bohužel neobsahuje informace o vyhynulých druzích, které by evolučnímu příběhu dodaly další rozměr. A české uživatele může omezovat skutečnost, že druhy a skupiny jsou kromě vědeckých jmen popsány pouze anglicky. I tak je to ale fantastický nástroj umožňující názorně demonstrovat vztahy mezi organismy.