Globální migrace živočichů ohrožuje lidi přenosem nemocí

Věda a technika
31. 3. 2017 13:58
Vědci varují před komáry.
Vědci varují před komáry.

Odborníci z celého světa přicházejí s novou analýzou a rovněž s varováním pro veřejnost. Globální oteplování má na svědomí nejen extrémní změny počasí, ale také neobvyklé chování a migraci živočichů a rostlin po celém světě. Tyto změny v přírodě mohou mít podle vědců velký dopad na celé lidstvo. Informaci uvedl web The Guardian.

Stoupající teploty jak na souši, tak i v oceánech nutí stále více živočišných druhů migrovat do jiných, chladnějších míst. Mezinárodní tým vědců uvedl, že tato skutečnost představuje pro lidstvo vážnou hrozbu.

"Naše studie ukazuje, jak tyto klimatické změny ovlivňují ekosystémy, lidské zdraví a kulturu. Největší přímý vliv na člověka je pohyb hmyzu nesoucí nemoci. Jde například o komáry, kteří přenášejí malárii a přesouvají se do nových oblastí, kde lidé mají menší imunitu," uvedl vědec Ale Pecl.

Globální oteplování vzniká kvůli nežádoucím plynům v atmosféře (ilustrační foto).

Mezi další příklady uvedl masové šíření klíšťat v severní Evropě, která přenášejí lymskou boreliózu. Jejich zvýšený výskyt způsobují mírné zimy. Velká Británie například od roku 2001 zaznamenala až desetinásobný nárůst výskytu tohoto onemocnění.

Vědci rovněž varují, že může dojít k poškození důležitých průmyslových odvětví, jako je například lesnictví, cestovní ruch nebo rybolov či potravinářská výroba. Některé plodiny, třeba káva, se totiž postupně budou muset přesouvat do vyšších nadmořských výšek, neboť tam bude teplota optimální.

Ryby míří pryč

Rybáři zase zaznamenávají migraci ryb. Makrely se přesouvají z míst, ve kterých se dříve vyskytovaly, do chladnějších vod. V roce 2006 bylo například na Islandu vyloveno pouhých 1700 tun makrel, ale v následujících čtyřech letech rybáři vytáhli z místních vod už 120 tisíc tun makrel.

Vlivem změny klimatu migrují i tuňáci (ilustrační foto).

Také bylo zaznamenáno rozsáhlé poškození stromů, které napadají přemnožení škůdci. Odborníci uvádějí, že v severních zemích se masově rozšířil výskyt kůrovce a lesy jsou tak zamořené "ničivým" hmyzem.

Vědci se shodují, že masová migrace, která probíhá po celé planetě, v poslední době zesílila a je nejsilnější za posledních 25 tisíc let. "Změna klimatu přerozděluje život na Zemi. Přežití člověka a venkovských komunit závisí zejména na dalších životech. Životech zvířat a hmyzu," uvedli odborníci pro časopis Science.

Mohou vyhynout mnohé druhy vegetace

Dalším velkým problémem jsou rostliny, jejichž přesun do nových oblastí může vést k drastickým změnám a k vyhynutí některých druhů. Postrádají totiž přirozenou obranyschopnost a na jiné prostředí nejsou dostatečně připravené.

V australských mořích například mizí mořské řasy, které pojídají tropické mořské ryby z jiných míst. Kvůli tomu je ohrožen výskyt langust.

Na změny klimatu upozorňují vědci už několik desítek let. Aby se tento problém zmírnil, odborníci doporučují zejména omezit exhalace skleníkových plynů, neboť globální oteplování je důsledkem aktivity člověka a zvyšováním koncentrace nežádoucích plynů v atmosféře. Po celém světě vědci pozorují důsledky klimatických změn - extrémní změny počasí, tání ledovců, změnu sluneční aktivity, vymírání některých biologických druhů, snížení zemědělských výnosů a také rozšíření vážných nemocí, jako je například malárie.

Autor: - mel -Foto: , Depositphotos/Xalanx/

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ