Každý druh stromu má svoje vlastní bakterie

Věda a technika
17. 9. 2014 16:51
Listí tropických stromů je plné bakterií (ilustrační foto).
Listí tropických stromů je plné bakterií (ilustrační foto).

Vědci zmapovali mikroskopické osazenstvo listí stromů na malém tropickém ostrově. Tvrdí, že se složení osazenstva mění podle ekologických vlastností dřeviny.

Plocha všech listů a kmenů suchozemských rostlin na Zemi se odhaduje řádově na stovky milionů kilometrů. Je tedy srovnatelná s celkovou plochou pevné země. Mikrobiologové odhadují, že na nich žijí desítky kvadriliónů (1027) bakterií. V lidském těle je řádově sto bilionů (1014)bakteriálních buněk. Počítáme-li tedy, že lidí jsou na zeměkouli miliardy, převyšuje počet bakteriálních buněk rostoucích na listech počet lidí o čtyři řády, sto tisíckrát. Lidské bakterie ovlivňují, ne-li řídí, naše zdraví a kondici.

Pomáhají nám trávit složité chemické sloučeniny a chrání nás před jinými bakteriemi, které by nám mohly ublížit. Je možné, že spolurozhodují, jestli budeme hubení nebo tlustí. U bakterií žijících na rostlinách by se proto dalo předpokládat něco podobného. O první průkopnický výzkum jejich vztahů se teď pokusila skupina vědců vedené Stevenem Kembelem z biologické fakulty Quebecké univerzity v Montrealu. Jeho výsledky zveřejnila v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Listová ekonomie

V tropických deštných lesích žije většina pozemských druhů živočichů i rostlin.

Vzorky bakterií z listů sbírali výzkumníci na ostrově Barro Colorado, který ční z hnědých vod Gatúnské přehrady, jež je součástí Panamského průplavu. Ostrov tedy vznikl až po dobudování vodního díla. Dá se k němu proto přistupovat jako k velkému ekologickému experimentu. Jeho plocha je 15,6 čtverečního kilometru. Kvůli biologickému výzkumu je ostrov přísně chráněný a obyčejní lidé na něj nesmějí. Ekologové, kteří ho navštívili, spočítali, že na něm roste 450 druhů stromů. Kembel a jeho tým jich vybrali 57.

Z každého jednotlivého stromu dobrali 50 až 100 gramů listové hmoty. V té pak hledali krátké úseky DNA, které jsou součástí ribozomu - buněčného strojku na výrobu bílkovin - takzvanou 16S DNA. Poněvadž bílkoviny musí vyrábět každá buňka, má také každá buňka 16S DNA. Podle její konkrétní verze je možno snadno, rychle a levně poznat, jakému druhu patřila. Vědce zajímalo, jestli má obsazení konkrétními bakteriemi vztah k ekologii stromů.

Společenstvo bakterií nejlépe souviselo s tzv. listovou ekonomií. Je to teorie z roku 2004, podle níž si rostliny vybírají mezi dvěma extrémy. Buďto investují všechny svoje zdroje téměř okamžitě do budování listů. Mají z nich rychlejší zisky v podobě energie. Jejich listy jsou plné živin, ale zároveň také rychle odumírají. Na opačném konci pomyslného spektra jsou stromy, které čerpají živiny do listů postupně. Zisk z nich mají jen malý, zato jim vydrží déle.

Deštný les.

Hustota dřeva

Podle umístění stromů na škále se měnilo i společenstvo bakterií, které jej obývaly. Nejspíš se řídí zastoupením živin v listech. Nemusely by však být jen pasivními příživnicemi. Mohly by rostlinám poskytovat i nějaké služby, jako to dělají bakterie v našich střevech pro nás. Asi by zvládly své hostitele například chránit před jinými škodlivými mikroby.

Podobnou souvislost bakteriální osádky našli vědci i ve vztahu k hustotě dřeva. Stromy mohou buď žít rychle a umírat mladé, nebo naopak pomalu a umírat staré. V prvním případě mívají řidší dřevo než ve druhém. Kembel a jeho spolupracovníci tvrdí, že je pak obývají i jiné bakterie.

V budoucnu by mohlo být zajímavé zjistit, jak se mění složení společenstva bakterií na listech s jejich stárnutím. Je možné, že připomíná proces postupné kolonizace uvolněného území, při němž jeden druh nahrazuje jiný. Třeba louka se, pokud ji nekosíte, může během několika desítek let změnit v les.

Autor: Radek JohnFoto: ČTK/ZUMA/Leonardo Mercon, ČTK/Tetra Images/DKAR Images, ČTK/ZUMA/Leonardo Mercon

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ