Říká se, že to nosí štěstí. Přesto to není nic, nad čím by lidé projevovali nadšení. Naopak, koho na ulici pokálí pták, ten většinou nemá daleko k použití nehezkých slov. Tchajwanský křižák Cyclosa ginnaga žádná taková slova nezná, přesto lze říci, že jeho postoj k ptačímu trusu je mnohem vstřícnější. Sám se totiž jako ptačí trus snaží vypadat.
Tchajwanský křižák podobně jako řada jiných pavouků vplétá do svých sítí vlákna navíc, která neslouží k zadržování kořisti. Taková vlákna mohou mít různý, často ještě příliš nevyjasněný, smysl - některým druhům pavouků nejspíš slouží k odpuzování ptáků nebo velkého hmyzu, který by mohl síť potrhat, jiným pomáhají lákat kořist. Na to k čemu slouží Cyclose se nyní zaměřil tým vědců kolem Min-Hui Liua z Tchajwanského ústavu pro výzkum endemických druhů.
Jak velké bývají pavouky vytvářené "ozdoby" připomínající ptačí trus?
Kvůli komu především toto maskování tchajwanští křižáci vytvářejí?
Co se stane, když Cyclosy o svoje maskování přijdou?
Proč někteří pavouci vypadají jako mravenci?
Jak velký stisk umí vyvinout svými kusadly až deseticentimetrový pavouk palovčík středoamerický?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které je ode dneška na stáncích. Z oblasti vědy se v novém TÝDNU můžete dočíst i o podrobném testu moderních míčů, se kterými se hraje na různých předních fotbalových soutěžích včetně současného MS v Brazílii.