Lumčík používá virus, aby přiměl slunéčko postarat se o své larvy

Věda a technika
14. 2. 2015 07:07
Znehybněné slunéčko s larvami lumčíka.
Znehybněné slunéčko s larvami lumčíka.

Paraziti často mění chování svých hostitelů. Málokdy se ale povede objevit, jak to dělají. Lumčík Dinocampus coccinellae možná ovlivňuje svou oběť pomocí viru.

Samičky lumčíka kladou vajíčka do těla slunéčka, jež stejně jako on nemá české jméno. Vědeckým názvem se mu říká Coleomegilla maculata. Z vajíček se v něm vyvinou larvy, která se krmí na jeho tukových zásobách a pohlavních orgánech. Slunéčko se mezitím normálně krmí a vůbec žije, jako by se nic zvláštního nedělo. Po necelém měsíci se larvy prokoušou z jeho těla ven. Na rozdíl od spousty jiných lumčíků ale svého hostitele nezabijí jako Vetřelec z filmu Ridleyho Scotta. Když opustí tělo hostitele, přilepí se k jeho noze a zakuklí.

Hostitel zůstává paralyzovaný a až na občasné cukání se nehýbe. Jeho výstražné zbarvení chrání parazity před nepřáteli. Po šesti až devíti dnech se z kukel vyklubou dospělé vosy, které se vydají hledat sexuální partnery a pak nové hostitele. Celý cyklus začne znovu.

Chování slunéčka je podivné. Vypadá, jako by kukly hlídalo. Skupina biologů v čele s Nolwenn Dheillyovou z francouzské Perpignanské univerzity možná objevila, jak lumčík slunéčko k hlídání přiměje. V časopise Proceedings of the Royal Society B popisují dosud neznámý virus, který našli ve vejcovodech lumčíků.

Zjistili, že nakazí slunéčko společně s vajíčky a začne se uvnitř jeho těla rozmnožovat. Pronikne mu do mozku, kde nejspíš způsobí zánět, jenž slunéčko znehybní. Než bude možné definitivně prohlásit, že lumčík využívá virus k ovládání slunéčka, bude ještě potřeba další výzkum. Zdá se to ale pravděpodobné.

Podobnou fintu jako lumčík používá spousta dalších živočichů. Existuje třeba několik druhů hlístic, které dokážou přinutit mravence, aby vylezl na stéblo trávy a čekal, až ho spase kráva, do které se hlístice potřebuje dostat.

Vědci obyčejně rozlišují mezi parazity a parazitoidy. Parazit využívá svého hostitele, ale méně často ho zabijí nebo sterilizuje. Parazitoid to většinou dělá. Lumčíci a vosy, kteří kladou vajíčka do jiných živočichů, jsou většinou spíš parazitoidi. Infekci D. coccinellae ale asi čtvrtina slunéček přežije a dál žije normálním životem. Lumčík je tedy něco mezi.

Autor: Radek JohnFoto: Neeld Tanksley/Wikipedia.

Další čtení

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ