Lymská borelióza by mohla být starší než lidstvo

Věda a technika
31. 5. 2014 17:15
Tohle klíště mělo před patnácti milióny let ve střevu bakterie podobné původci lymské boreliózy.
Tohle klíště mělo před patnácti milióny let ve střevu bakterie podobné původci lymské boreliózy.

Pozůstatky klíštěte starého patnáct až dvacet miliónů let, které se dochovalo v jantaru z Dominikánské republiky, obsahují zbytky buněk bakterií. I když nejsou živé, připomínají buňky bakterie, jež způsobuje boreliózu.

Jantar je ztuhlá pryskyřice dávných stromů. Každý, kdo četl Jurský park od Michaela Crichtona nebo viděl nepříliš věrný film, jenž podle knihy vznikl, ví, že se jantaru dochovávají pravěcí členovci. Dinosauří DNA z něj na rozdíl od knihy asi nikdy nezískáme. Přesto už pomohl k mnoha zajímavým objevům. Jeden takový teď popisuje George Poinar z Ohijské státní univerzity v časopise Historical Biology. Tvrdí, že objevil v útrobách klíštěte třicetkrát staršího než lidský druh pozůstatky bakterií podobných těm, jež dnešní lidstvo sužují.

Lymskou boreliózou nejspíš trpěl už ledový muž Ötzi. Popsána byla však až v sedmdesátých letech minulého století. Její příznaky jsou rozmanité. Většinou začíná červenou skvrnou, která se šíří podél vpichu po přisátí klíštěte, ačkoliv někdy se skvrna nemusí vůbec objevit.

Jedno klíště možná čeká v trávě i na vás.

Pokračuje obtížemi připomínajícími chřipku - bolestmi hlavy a svalů a horečkami. Může vyústit až v zánět mozku, který provází ztráta paměti. Část pacientů trpí i ochrnutím obličeje. Později se mohou přidat i další komplikovanější příznaky, včetně depresí.

Buňky z pravěku

Nemoc způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, která spadá do skupiny spirochét. Jsou to zvláštní mikrobi, jejichž buňky připomínají svým tvarem vývrtku. Poinar zkoumal jantarovou fosilii klíštěte z rodu Amblyomma. To je vzdáleně příbuzné našemu klíštěti Ixodes ricinus (česky klíště obecné), které přenáší nejvíc nebezpečných infekcí. V trávicím traktu fosilie našel Američan buňky silně připomínající buňky Borrelie burgdorferi. Nutno ovšem podotknout, že tvar buněk není v případě bakterií spolehlivý rozlišovací znak.

Mikrobi jednoho druhu mohou mít za různých okolností odlišné tvary. Bakterie se nejlépe odlišují pomocí DNA, která se však v jantaru nedochovala. Podobná je i studie, již Poinar zveřejnil v dalším odborném časopise, Cretaceous Research. Opět šlo o zbytky bakterií z útrob klíštěte.

Je ovšem pětkrát starší než předchozí nález. Klíště se jmenuje Cornupalpatum burmanicum. Pochází z období křídy a zemřelo v pryskyřici celých sto miliónů let před dneškem. Tehdejší krajina byla velmi jiná než dnešní. Na zemi dominovali dinosauři.

Buňky bakterie Borrelia burgdorferi vypadají jako vývrtky.

Křídoví paraziti

Bakteriální buňky, které Poinar našel v druhém klíštěti, připomínají mikroby z rodu Rickettsia. Tyto bakterie žijí obvykle uvnitř buněk svých hostitelů. Současné Rickettsie způsobují množství lidských a zvířecích nemocí. Počítá se mezi ně třeba skvrnitý tyfus. Některé druhy ale napadají i rostliny.

Rickettsie nejspíš způsobují zdravotní problémy obyvatelům zeměkoule už velice dlouho. Jejich spolupráce s krev sajícími bude také stará.

"Klíšťata a bakterie, které nesou, mohou být značně oportunistická," prohlásil Poinar. "Jsou velmi efektivní v udržování populací mikrobů ve svých tkáních a mohou infikovat savce, ptáky, plazy a další zvířata."

Autor: Radek JohnFoto: Oregon State University, CDC, ČTK/PICTURE ALLIANCE/Schauhuber Alfred / CHROMORANGE

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ