Mamutí matky kojily mláďata až tři roky. Ale nic není zadarmo

Věda a technika
27. 12. 2010 11:07
Mamuti srstnatí chránili svá mláďata, matky je krmily až tři roky. Stálo je to však příliš mnoho energie.
Mamuti srstnatí chránili svá mláďata, matky je krmily až tři roky. Stálo je to však příliš mnoho energie.

Zatímco mláďata slonů se mohou spolehnout na pravidelný přísun mateřského mléka jen během prvních tří měsíců života, mamuťátka žijící za polárním kruhem jejich matky kojily až tři roky. Stálo je to však obrovské množství energie, což mohlo přispět k tomu, že mamuti před deseti tisíci lety vyhynuli.

Odborníci z kanadské University of Western Ontario analyzovali chemické složení zubů mláďat i dospělých mamutů srstnatých. Poměry izotopů různých prvků umožňují poměrně spolehlivě určit, čím se zvířata živila.

Ukázalo se, že se mláďata živila výlučně mateřským mlékem až do dvou až tří let svého života - výrazně déle než mláďata dnešních slonů. Matky je tak nejspíše chránily před drsnými podmínkami: chladným klimatem, nedostatkem rostlinné potravy a útoky šelem, které byly díky nočnímu vidění dobře přizpůsobeny pro lov za dlouhých severských nocí.

Tak dlouhá produkce mateřského mléka byla extrémně energeticky náročná a samice oslabovala. Vědci, kteří o svém výzkumu informují v časopise Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, se domnívají, že tato vyšší zranitelnost matek i mláďat mohla přispět k vyhynutí mamutů v době, kdy se klima začalo oteplovat a do jejich teritorií začali pronikat lovci.

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ