Maso a mléko znečišťují životní prostředí více než auta

Věda a technika
19. 7. 2018 05:55
Produkce masa a mléka znečišťuje životní prostředí více než auta.
Produkce masa a mléka znečišťuje životní prostředí více než auta.

Odvětví živočišné výroby je zodpovědné za 80 procent skleníkového plynu. Společnosti produkující maso a mléko jako největší znečišťovatel světa překonaly dokonce i ropný průmysl. Článek publikovaný v časopise Science v červnu uvedl, že pokud by všichni přestali jíst maso a mléčné výrobky, mohlo by se globální využití zemědělské půdy snížit o tři čtvrtiny.

Celkově pět nejlepších světových korporací produkujících maso a mléčné výrobky je ve skutečnosti odpovědných za větší emise než společnosti ExxonMobil, Shell nebo BP. "Je načase, abychom si uvědomili, že nadměrná spotřeba je přímo spojena s dotacemi, které poskytujeme průmyslu, aby docházelo k odlesňování, vyčerpáváním našich přírodních zdrojů a vytvářením velkého rizika pro veřejné zdraví prostřednictvím nadměrného používání antibiotik," uvedla šéfka Institutu pro zemědělství a obchodní politiku Shefali Sharmaová.

Autoři článku uvedli, že Čína, USA, EU, Kanada, Brazílie, Argentina, Austrálie a Nový Zéland jsou kolektivně zodpovědné za více než 60 procent celosvětových emisí z masa a mléčných výrobků. Rovněž neziskové organizace Institut zemědělství a obchodní politiky provedly analýzu 35 největších výrobců masa a mléčných výrobků na planetě.

Vědecký pracovník společnosti GRAIN Devlin Kuyek k dané problematice dodává: "Není jiná možnost. Produkce masa a mléka v zemích, kde dominuje třicet nejvýznamnějších firem, musí být výrazně snížena." Podle něj tyto společnosti prosazují obchodní dohody, které zvýší vývoz, emise a podkopávají skutečná klimatická řešení, jako je agroekologie, která jsou prospěšná pro zemědělce, pracovníky a spotřebitele.

Podle časopisu Science by veganství mohlo výrazně ovlivnit a pomoci celé situaci, neboť z krav a jejich exkrementů uniká metan. Ten ničí lesy i korálové útesy, způsobuje tak i kyselé deště a ničí křehké ekosystémy. Rovněž jsou i kvůli pastvinám masově káceny pralesy v Jižní Americe. V současnosti skot "okupuje" už plných 30 procent zemského povrchu.

Autor: -ter- Foto: ČTK , DPA/Angelika Warmuth

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ