Živočišné druhy, o nichž se předpokládalo, že už jsou stovky let vyhubené, mohou ve skutečnosti stále přežívat. Vyplývá to z nové studie biologů z Queenslandské univerzity. Prověřili více než 180 v moderní době údajně vyhynulých druhů a zjistili, že třetina z nich (zatím) nevyhynula.
Studie, kterou zveřejnili v časopise Proceedings of the Royal Society B, tvrdí, že ochránci životního prostředí přehánějí počet druhů ohrožených vyhubením. Studie také kritizuje přílišné snahy objevit zcela nové druhy, které už pak nikdy nemusejí být objeveny znovu.
Diana Fisherová, jedna z autorek studie, říká, že je mnohem pravděpodobnější najít druhy, o nichž se předpokládalo, že byly vyhubeny kvůli změně životního prostředí nebo nemocem. "Ještě není pozdě najít spoustu těchto druhů někde jinde, kde se jim daří přežít," prohlásila Fisherová. "Nemusejí tam ale vydržet navždy, pokud nebudou nalezeny a chráněny," dodala.
Jedním z příkladů je okapi, druh známý jako pralesní žirafa, o němž se více než padesát let předpokládalo, že byl ve volné přírodě vyhuben, ale pak ho vědci našli v konžském národním parku Virunga.