Hmyzí soutěž
Nejodpornější potvůrka? Rozhodne internetové hlasování
22.11.2010 07:58 Původní zpráva
Který hmyz je nejodpornější? Larva žijící v tělní dutině jiného hmyzu a vyžírající ho zaživa? Nebo snad ploštice, která do své oběti vstřikuje trávicí šťávy? Rozhodne internetové hlasování. Už čtrnáctý ročník originální soutěže vyhlásili biologové z Arizona State University.
Až do 15. prosince mohou lidé z celého světa vybírat na internetu z deseti kandidátů hmyz, který jim připadá nejodpornější. Pořadatelé cílí především na děti a teenagery, které chtějí motivovat k většímu zájmu o hmyzí říši. "Politicky nekorektně" proto využívají předsudky, které má většina lidí vůči hmyzu - desítku kandidátů představují coby protivná nehezká nohatá stvoření. Teprve ve druhém plánu odhalují, že hmyz a jeho rozmanité životní strategie jsou ve skutečnosti nesmírně zajímavé a pohrdání nebo odpor nejsou namístě.
O vítězi hlasování natočí organizátoři video, ve kterém ho představí v plné parádě. Propagační video šíří slávu soutěže na YouTube a soutěžící vedou fiktivní volební kampaň na stránkách Bugbooku, "hmyzí“ variantě Facebooku.
S 25 procenty hlasů zatím vede zákeřnice - ploštice, která do své kořisti vstřikuje trávicí enzymy a potom saje natrávenou tkáň. Zástupci zákeřnic napadají různé druhy hmyzu, především mravence a termity, ale některé druhy mohou bodnout i člověka a nakazit ho například nějakou tropickou chorobou.
Zákeřnici dýchají na záda s 24 procenty vážky - elegantní "helikoptéry“, jejichž nymfy žijící ve vodě jsou stejně jako dospělci dravé. Na své oběti útočí hrozivými kusadly, která dovedou vystřelit vpřed jako mimozemští hrdinové filmových Vetřelců.
Soutěží i hrdinka genetiky
Mezi dalšími nominovanými lze objevit například parazitické vosičky kladoucí vajíčka do různých druhů hmyzu. Po vylíhnutí vyžírají larvy svého hostitele zaživa. Člověk je využívá v biologickém boji s hmyzími škůdci. O hlasy bojuje i škvor - neškodné stvoření, o němž mezi lidmi koluje pověra, že dokáže zalézt do ucha a prokousnout bubínek.
Mezi deseti soutěžícími je i octomilka, oblíbený modelový organismus genetiků, dále potemník libující si v mouce a obilných výrobcích, obyčejná domácí moucha nebo mravenec z Indie, který při lovu dokáže skočit až deset centimetrů daleko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.