<span>Nemrznoucí bakterie</span> se živí metanem a dýchá sírany

Věda a technika
7. 6. 2010 16:19
Různé bakterie přežívají v jinak smrtících podmínkách (ilustr. foto).
Různé bakterie přežívají v jinak smrtících podmínkách (ilustr. foto).

Lost Hammer, pramen se slanou vodou a teplotou pod bodem mrazu.Mikrobiologové přinesli další důkaz, že život se dokáže udržet téměř kdekoli. Objev bakterie přežívající v extrémně slané vodě hluboko pod bodem mrazu posiluje naději, že život mohl existovat (a možná stále existuje) i na Marsu, kde panují podobné podmínky.

Voda v prameni Lost Hammer na ostrově Axela Heiberga na severu Kanady je tak slaná, že nemrzne ani při teplotách blížících se -50 °C. Je zcela bez kyslíku a k hladině stoupají bubliny metanu.

Kanadští mikrobiologové chtěli zjistit, zda metan vzniká v důsledku biologických, nebo geochemických procesů. To se jim zatím nepodařilo, objevili však bakterii, která se metanem naopak živí. Jako oxidační činidlo pro jeho "spalování" používá zřejmě sírany. Jinými slovy: místo kyslíku dýchá soli kyseliny sírové.

Podmínky jako na Marsu

Díky nedávným objevům víme, že na Marsu je jak metan, tak zmrzlá voda, která dříve byla (a možná na některých místech stále je) v kapalném skupenství. Snímky družice Mars Orbiter ukazují, že na Marsu stále vznikají nové útvary připomínající odtokové strouhy, není však jisté, co je způsobuje. Jedním z možných vysvětlení jsou právě prameny podobné Lost Hammer.

ČTĚTE TAKÉ: Nejjednodušší forma života bydlí v bývalém dole na měď

"Na Marsu existují místa, kde je relativně teplo: mezi -10 a 0 °C, možná i mírně nad nulou," říká Lyle Whyte z montrealské McGillovy univerzity, který se na výzkumu pramene podílel. Podle něj je tedy možné, že na Marsu mohou žít podobné bakterie jako ta, která si libuje v ledové solance - v prostředí smrtícím pro všechny ostatní formy života.

Výzkum byl publikován v časopise International Society for Microbial Ecology Journal.

Foto: McGill University

Autor: - von -

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ