Ničení Velkého korálového útesu ohrožuje domorodce

Věda a technika
26. 10. 2014 06:01
Korálový útes v Austrálii.
Korálový útes v Austrálii.

Světový klenot, Velký korálový útes v Austrálii, je ohrožen oteplováním klimatu, rybolovem a urbanizací. Avšak pro Austrálce, původní obyvatele australského kontinentu, znamená toto zhoršování životního prostředí také ohrožení jejich kulturní identity.

Gavin Singleton, zástupce této komunity, se nedávno za podpory úřadů začal zasazovat o zachování tohoto největšího živoucího útvaru ve světě. Velký korálový útes je podle něho více než poklad přírody, je to duše jeho lidu.

"Většina našich tradic, našich zvyků a našich jazyků pochází z moře. Zničení útesu by mělo přímý dopad na naši identitu," říká. "Byli jsme tu před vznikem útesu a z generace na generaci si předáváme příběhy o tom, jak moře zaplavovalo region, o ´velké záplavě´," dodává.

Gavinova rodina patří ke kmeni Yirrganydji, jehož původní území se rozkládá na severovýchodě Austrálie, na pásu pobřeží od Cairns po Port Douglas ležící o 65 kilometrů více na sever.

Koncem doby ledové asi přes 10 tisíci lety zaplavilo moře pevninskou tabuli, jakož i část území kmene Yirrganydji a dalších domorodých národů, a vytvořilo korálový útes tak, jak jej známe dnes.

Podobně jako kmen Yirrganydji má více než 70 domorodých komunit a obyvatelé Torresova průlivu svá původní území na útesu. Někteří zde žili už před více než 60 tisíci lety.

Korál ohrožují pesticidy v zemědělství i invazivní druhy (ilustrační foto).

Velký korálový útes, který je dlouhý přes 2000 kilometrů, dnes přitahuje nejméně dva miliony turistů ročně a v jeho regionu žije milion lidí, kteří jsou na něm závislí. Jeho váha v australské ekonomice se odhaduje v přepočtu na 100 miliard korun a dává práci 67 tisíc lidem.

Loni UNESCO vyjádřilo znepokojení ohledně rostoucího ohrožení Velkého korálového útesu, který je od roku 1981 na seznamu světového dědictví lidstva.

UNESCO dalo Austrálii termín do 1. února 2015, aby předložila plán na zachování útesu. Pokud tak neučiní, bude lokalita převedena na seznam ohrožených míst světového dědictví.

Australská vláda letos v srpnu potvrdila, že perspektivy útesu jsou špatné. Jako příčiny uvedla na prvním místě oteplování klimatu, ale také rybolov, stékání povrchových vod a urbanizaci pobřeží.

"Sto let zemědělství a používání pesticidů jsou hlavními viníky zhoršujícího se stavu lokality," soudí Russell Reichelt, prezident vládního úřadu na zachování Velkého korálového útesu.

V lokalitě se navíc rozmnožily invazivní druhy, jako je hvězdice trnová koruna, která se živí korály. Samičky mohou klást až 60 milionů vajíček ročně a 70 až 80 procent z nich je oplodněno.

V polovině září předložila Canberra nástin akčního plánu na dobu 35 let, který především zahrnuje lepší koordinaci činnosti a zákaz některých aktivit v určitých zónách.

"Naslouchali jsme a odpověděli jsme světu v otázce Velkého útesu," ujistil ministr životního prostředí Greg Hunt. Premiér Tony Abbott chce učinit z obnovy lokality jeden z hlavních cílů svých aktivit ve prospěch životního prostředí, dodal.

Gavin Singleton by si přál, aby zóny, které patřily jejich předkům, mohli spravovat ve větší míře sami Austrálci. Pak by byla péče o útes účinná, soudí. "Budeme o útes pečovat jako o oko v hlavě," prohlašuje.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ