Světovou úrodu kakaa ohrožuje houba Moniliophthora roreri. Biologové o ní teď zjistili, že se rozmnožuje nepohlavně, ačkoliv má asi všechno, co potřebuje, aby si užila sexu.
Život bez čokolády si dovede představit jen málokdo. Oblíbená pochoutka se vyrábí z plodů kakaovníku, což je tropický strom původem z Jižní Ameriky. Jeho pěstování je riskantní byznys. Ceny kakaa prudce kolísají. Kakaovník navíc ohrožují škůdci. Nejhorší z nich je houba Moniliophthora roreri. Mykologové si až dosud mysleli, že se rozmnožuje jen nepohlavně. Podle nového výzkumu má ale rozmnožovací typy. Je to obdoba pohlaví, ale liší se jen biochemicky a geneticky. Rozmnožovací typy nemají odlišné pohlavní buňky, jako jsou vajíčka a spermie.
Může jich být víc než dva. Rekord je okolo dvaceti tisíc. Zrovna M. roreri je ale konzervativní a se dvěma si vystačí. Zatímco v Jižní Americe se dají potkat oba, ve Střední Americe je jen jeden z nich.
Ve Střední Americe se houba zároveň šíří rychleji než v Jižní, což by mohlo souviset. Nepohlavní rozmnožování je ve srovnání s pohlavním méně nákladné, rychlejší a efektivnější. Houba jednoduše jen sama sebe klonuje.
Nikdo ji nepřistihl
Zůstává ale pořád stejná, takže je zranitelnější vůči parazitům nebo náhlým změnám prostředí. Pohlavní rozmnožování je náročnější a potřebujete k němu sehnat správného partnera. Vzniká v něm však různorodé potomstvo, takže máte větší šanci, že se ho minimálně část uchytí i v proměnlivém světě plném nepřátel.
Houbu M. roreri ještě nikdo při sexu nepřistihl. Mykologové Jorge Díaz-Valderrama a Catherine Aimeová z Purdueovy univerzity v USA ovšem zjistili, že k němu mu má předpoklady.
Našli v jejím genomu místa, která u jiných hub způsobují existenci rozmnožovacích typů. Navíc se zdá, že je houba schopná vyrábět i pohlavní feromony. Vědci objevili i feromonové receptory, což jsou detektory feromonů na povrchu buněk.
Všechno to zveřejnili v časopise Heredity. Samozřejmě zkoušeli M. roreri k pohlavnímu rozmnožování přimět v laboratoři, jenže nepochodili. Ve studiu hub to není nic neobvyklého. Houby často vyžadují k sexuálnímu rozmnožování specifické podmínky.
Čokoládová katastrofa
Například houbu Penicillium chrysogenum, která se proslavila jako zdroj penicilinu, se podařilo poprvé pohlavně rozmnožit teprve před třemi lety. Pohlavní rozmnožování u ní spustila dávka vitaminu H. P. chrysogenum se česky se oficiálně jmenuje štětičkovec žlutavý. Používá to nejspíš ale jen málokdo.
Kakaovníkům škodí kromě M. roreri ještě příbuzný druh M. perniciosa. Způsobuje, že v jejich korunách tvoří tzv. čarověníky - chuchvalcovité znetvořeniny vzdáleně připomínající ptačí hnízda. Známe je i z naší přírody.
Stromům rostoucím v Česku tuto chorobu někdy rovněž způsobují houby. Mohou být ale i projevem dědičného onemocnění. Strom, na němž rostou kakaové boby, ohrožuje ještě houba rodu Phytophthora, která způsobuje kořenovou hnilobu.
Mezinárodní kakaová organizace (ICCO) sdružující pěstitele kakaa odhaduje, že škůdci zničí až čtyřicet procent produkce. Podle některých odhadů by kakaa (a čokolády) mohl být brzo nedostatek. Píše se dokonce už o roce 2020.