Počátek života: horniny ukrývají fosilní buňky staré 3,4 miliardy let

Věda a technika
22. 8. 2011 13:22
Řada nezávislých důkazů svědčí pro to, že mikroskopické struktury jsou skutečně pozůstatky pravěkých mikroorganismů.
Řada nezávislých důkazů svědčí pro to, že mikroskopické struktury jsou skutečně pozůstatky pravěkých mikroorganismů.

Fosilní nálezy z prvních etap existence života jsou extrémně vzácné a obtížně se odlišují od artefaktů vzniklých čistě geologickými procesy. Důkazy o nejstarších mikroorganismech, které nyní přináší australsko-britský vědecký tým, však vypadají velmi přesvědčivě.

Kdy přesně život na Zemi vznikl, nevíme. Odhady hovoří o době před 3,6 miliardy let, mohlo to být ale ještě o něco dříve. První život nemusel mít ani podobu primitivních buněk. Mohlo jít o "chytré" molekuly schopné samy sebe kopírovat a díky mutacím podléhat evoluci. Vědci spekulují o tom, že tuto roli mohly sehrát například sloučeniny podobné dnešním nukleovým kyselinám DNA a RNA. Jenomže molekuly nefosilizují, takže přímé důkazy chybějí.

Nalézt fosilní mikroorganismy z tak dávných dob není o mnoho snazší. Většina tehdejších hornin prodělala řadu přeměn, které jakékoli stopy po životě zahladily. A když už se nějaký nález podaří učinit, je obtížné rozlišit skutečné buňky od struktur, které mohly vzniknout bez přispění života.

Svět bez kyslíku

Vědci rekonstruovali tvar buněk ve třech rozměrech. Výsledek odpovídá tvaru dnešních bakterií.Tým vědců ze Západoaustralské univerzity a z Oxfordu nyní v časopise Nature Geoscience referuje o nálezu mikroorganismů starých 3,4 miliardy let.

Vědci je objevili v pískovcových sedimentech na západě Austrálie. Stáří hornin bylo možno určit s přesností na několik desítek milionů let díky jejich umístění mezi dvěma dobře datovanými vulkanickými vrstvami. V době jejich vzniku byla atmosféra bez kyslíku a z oceánu o teplotě 40 až 50 °C se vynořovaly první kousky pevniny.

Struktury připomínající fosilní buňky objevil jiný tým v lokalitě vzdálené pouhých 35 kilometrů od nynějšího nálezu už v roce 2002. Odborná veřejnost však tehdy objev nepřijala. Šlo prý pouze o povrchní podobu a nález bylo možné vysvětlit běžnými geologickými procesy. Mezi kritiky byl i Martin Brasier z Oxfordu, spoluautor aktuálního článku v Nature Geoscience. Tvrdí, že jeho tým má nyní mnohem silnější důkazy o biologickém původu mikroskopických útvarů.

Přesvědčivé důkazy

Nově objevené útvary mají v průměru několik mikrometrů (tisícin milimetru), což odpovídá velikosti dnešních bakterií. Mají kulovitý, oválný nebo tyčinkovitý tvar a mnohdy vytvářejí řetízky nebo shluky. U některých vláknitých struktur se zdá, že byly obaleny společnou ochrannou vrstvou. Některé buňky vypadají, jako by se právě dělily. Buněčná stěna je u všech buněk stejně silná.

Silné jsou i chemické důkazy. Uvnitř buněk vědci naměřili nižší podíl izotopu uhlíku 13C než v okolních horninách. Živé organismy dávají při budování svých těl přednost izotopu 12C, takže výsledek izotopové analýzy svědčí ve prospěch hypotézy o fosilních buňkách.

Uvnitř struktur jsou navíc krystalky pyritu (kočičího zlata). Chemicky jde o sulfid železnatý a autoři objevu soudí, že jde o odpadní produkt metabolismu pravěkých bakterií. V bezkyslíkaté atmosféře zřejmě redukovaly sírany na sirovodík a další látky obsahující síru. Podobný metabolismus existuje u některých anaerobních bakterií dodnes.

Podle autorů objevu nepřipadá v úvahu jiné vysvětlení všech pozorovaných skutečností, než že skutečně jde o pozůstatky primitivních jednobuněčných organismů. Pokud je tomu opravdu tak, nabízí pohled do mikroskopu obrázek nejstarších organismů, o nichž se nám na Zemi dochovaly přímé důkazy.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ