Radioaktivní voda z Fukušimy možná unikla do moře, tvrdí Tepco

Věda a technika
24. 8. 2013 20:00
Mluvčí Tokyo Electric Power Noriyuki Imaizumi na tiskové konferenci o nových zjištěních úniku kontaminované vody.
Mluvčí Tokyo Electric Power Noriyuki Imaizumi na tiskové konferenci o nových zjištěních úniku kontaminované vody.

Část uniklé radioaktivní vody z japonské elektrárny Fukušima se možná dostala do oceánu, oznámila společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Rozsáhlé úniky podle ní mohlo způsobit poškození skladovacích nádrží, které byly v minulosti přemístěny. Únik 300 tun radioaktivní vody je podle úřadů nejzávažnějším incidentem od havárie v březnu 2011, kdy elektrárnu po silném zemětřesení zasáhla přívalová vlna cunami.

Únik oznámila společnost Tokyo Electric Power (Tepco) v úterý a jeho příčiny stále prošetřuje. Jedním z možných vysvětlení je podle společnosti fakt, že nádrž, ze které voda unikla, byla v minulosti přemisťována kvůli částečnému rozpadu její betonové základové desky. Stejně jako tuto nádrž nechala proto Tepco vyprázdnit další dvě, které za sebou mají podobné stěhování.

Většina vody z úniku se údajně vsákla do půdy, Tepco však připustila, že část se mohla dostat až do 500 metrů vzdáleného Tichého oceánu.

Mluvčí Tokyo Electric Power Noriyuki Imaizumi na tiskové konferenci o nových zjištěních úniku kontaminované vody.Úřad pro dohled nad jadernou energií uvedl, že unikající voda je natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál těsně u ní hodinu, by dostal pětinásobek povolené roční dávky, jíž mohou být vystaveni pracovníci jaderných zařízení. Po deseti hodinách v blízkosti by se u něj vyvinula nemoc z ozáření.

Ve čtvrtek společnost Tepco oznámila, že vedle již známého úniku vody našla v elektrárně další místa se zvýšenou radiací, což by mohlo znamenat, že voda uniká na více místech. To však společnost přímo nepotvrdila.

Tepco provedla kontrolu několika stovek dalších nádrží, v nichž radioaktivní vodu používanou k ochlazování reaktorů skladuje. Žádná poškození prý nenalezla. Podle expertů však může unikat mnohem více vody, než se uvádí, a to nejen z nádrží, ale i například ze sklepních prostor.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ