Čínská provincie Chej-lung-ťiang, která je největším producentem obilí v zemi, schválila pětiletý zákaz pěstování, zpracování a prodeje geneticky modifikovaných (GM) plodin. Zákaz je velkou ranou pro čínskou vládu, která se snaží učinit ze země přední světovou mocnost v oboru GM plodin.
Peking utrácí miliardy dolarů za výzkum biotechnologických potravin. V současnosti však povoluje pěstování pouze GM bavlny a papáji a dovoz GM sóji pro zvířecí krmivo. Spotřebitelé také stále zůstávají obezřetní před GM plodinami kvůli obavám ze zdravotních rizik.
V srpnu čínská vláda zveřejnila poprvé plány na rozvoj pěstování určitých GM plodin, včetně sóji a kukuřice. Prezident Si Ťin-pching předtím vyzval, aby se země snažila o dominantní postavení v této oblasti. Také nabídka firmy Chemchina na převzetí švýcarské firmy Syngenta je považována za snahu posílit zdatnost Číny v tomto odvětví, napsal list Financial Times.
Zákaz v severovýchodní provincii Chej-lung-ťiang vstoupí v platnost v květnu a vztahuje se na rýži, kukuřici a sóju. "Černozem v Chej-lung-ťiangu a její biodiverzita potřebují speciální ochranu," citovala státní zpravodajská služba představitele provincie. Zákazu předcházel průzkum, který ukázal, že více než 90 procent dotazovaných v provincii mělo námitky vůči GM plodinám. Letošní průzkum organizace Greenpeace také ukázal, že zemědělci v sousední provincii Liao-ning pěstují ve velkém rozsahu GM plodiny nezákonně.
Čínští odborníci upozorňují, že krok provincie je v rozporu se snahami vlády naopak postupně pěstování GM plodin zvýšit. "Místní vláda postrádá předvídavost, protože odmítla jakoukoliv možnost rozvoje GM technologie v Číně," řekl biolog šanghajské univerzity Fu-tan Lu Pao-žung.