Slovenský výzkum: <span>Rostliny v Černobylu</span> vzdorují radiaci

Věda a technika
22. 7. 2010 14:13
Ne všechna vegetace v okolí Černobylu se dokázala přizpůsobit.
Ne všechna vegetace v okolí Černobylu se dokázala přizpůsobit.

Ne všechna vegetace v okolí Černobylu se dokázala přizpůsobit.Slovenští vědci zkoumají na Ukrajině rostliny v okolí jaderné elektrárny Černobyl, která byla v roce 1986 dějištěm jedné z nejhorších jaderných katastrof v dějinách. Výzkum, jehož cílem je určit, jakým způsobem se rostliny dokážou vyrovnat s vysokými dávkami radiace, zaujal i zahraniční odbornou veřejnost, napsal dnes deník Sme.

"Rok po katastrofě byly v okolí jen mrtvé stromy, které dostaly velkou dávku radiace. Dnes, 24 let po havárii, se rostliny dokázaly přizpůsobit životu v kontaminovaných podmínkách," říká vedoucí výzkumného týmu Slovenské akademie věd Martin Hajduch.

Vědci vysadili políčka sóji ve vzdálenosti pět a sto kilometrů od elektrárny a porovnávají proteiny, které si rostliny vytvářejí v kontaminované a v čisté půdě. Podle výsledků studie produkují rostliny v zamořené oblasti více některých ochranných proteinů. Podařilo se také potvrdit předešlá zjištění, že rostliny chrání před radioaktivitou svá semena. Výzkumy byly zatím prováděny na sóje a lnu, vědci se chystají zkoumat také ostatní plodiny.

ČTĚTE TAKÉ: Minsk chce využívat zamořenou černobylskou půdu

Výsledky výzkumu by se daly zužitkovat například při pokusech vyčistit zamořenou půdu. Rostliny by podle vědců radioaktivitu z půdy jednoduše "vytáhly". Budoucím účastníkům meziplanetárních letů může výzkum pomoci zjistit, jaké plodiny vydrží kosmické záření, a mohou tak být ve vesmíru úspěšně pěstovány.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ