"Špindíra" Indie ratifikuje pařížskou dohodu o klimatu

Věda a technika
26. 9. 2016 12:24
Indie se pokusí o snížení skleníkových plynů.
Indie se pokusí o snížení skleníkových plynů.

Indie v říjnu přistoupí k ratifikaci mezinárodní dohody o klimatu, která byla sjednána koncem loňského roku v Paříži. Řekl to indický premiér Naréndra Módí, jehož země patří k největším znečišťovatelům ovzduší na světě. Dohoda OSN o klimatu má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů.

Počátkem září dohodu přijaly Spojené státy a Čína, které jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě a které jsou společně odpovědné za téměř čtyřicet procent světových emisí tohoto skleníkového plynu. Před nimi už dohodu ratifikovalo více než 20 zemí, jejichž souhrnný podíl na emisích však činí jen zhruba 1,1 procenta.

"Oznamuji, že Indie ratifikuje (pařížskou klimatickou dohodu) 2. října, v den výročí narození Mahátmy Gándhího," řekl podle zpravodajského serveru BBC indický premiér Módí na zasedání své strany v jihoindickém státě Kérala.

Základním cílem pařížské dohody je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ