<span>Surfující krokodýli:</span> díky proudům překonají volné moře

Věda a technika
9. 6. 2010 11:58
Krokodýli mořští efektivně využívají jinak zrádných proudů.
Krokodýli mořští efektivně využívají jinak zrádných proudů.

Krokodýli mořští efektivně využívají jinak zrádných proudů.Krokodýl mořský navzdory svému jménu není zrovna dobrý plavec, ale přesto dokáže překonávat značné vzdálenosti díky "surfování". Největší krokodýli na světě přitom využívají stejně jako lidé vln, aby překonali oceánské proudy a mohli tak putovat mořem na velké vzdálenosti.

Právě nepříliš velká schopnost krokodýlů plavat vyvolávala u vědců otázku, jak je možné, že tito plazi byli schopni osídlit množství ostrovů v jižním Tichomoří vzdálených od sebe stovky kilometrů. Odpověď tkví v surfu, zjistili australští vědci, kteří o svých poznatcích informovali v časopise Journal of Animal Ecology.

Na základě satelitního sledování předložili důkaz, že krokodýli překonávají při přesunu z jednoho ostrova na druhý velké vzdálenosti. Umístili satelitní vysílačky na 27 dospělých krokodýlů mořských, kteří se s nimi pohybovali jeden rok. Vypuštěni byli vždy v odlehlé části řeky Kennedy na severu australského kontinentu.

Během následujících dvanácti měsíců jak samci, tak samice podnikali dlouhé cesty od svého domovského místa k ústí řeky a na širé moře. Většinou při jedné cestě urazili přes 50 kilometrů, ale někteří překonávali i mnohem delší vzdálenosti.

Mořské proudy jako dálnice

Rekordman. Tento samec za 25 dní urazil 590 kilometrů.Než se krokodýli vydali na cestu, vždycky čekali, až nastane odliv, aby se mohli nechat unášet proudem. Stejně tak svou pouť končili při nejvhodnějším pohybu vody.

Jeden ze samců překonal za 25 dní vzdálenost 590 kilometrů. Jeho cesta ale nebyla improvizovaná: připlaval na západní pobřeží poloostrova Cape York právě v časovém souladu s proudy, jež v dané roční době vznikají v zálivu Carpentaria.

ČTĚTE TAKÉ: Pijavice z povodí Amazonky má zuby jako tyranosaurus

Další samec během dvaceti dnů urazil 411 kilometrů přes Torresovu úžinu, která je známá silnými vodními proudy. Když do ní krokodýl připlul, proudy se zrovna pohybovaly v opačném směru, nežli potřeboval. Čekal proto čtyři dny v zálivu, a teprve když se proudy vrátily do potřebného směru, vydal se na další cestu.

Foto: Australia Zoo, http://www.profimedia.cz/

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ