Vliv na kvalitu života
Světový den vody 2016 ve znamení "Voda a pracovní místa"
21.03.2016 09:22
Letos již po třiadvacáté oslavíme 22. března Světový den vody. Ten byl navržen v roce 1992 Mezinárodní asociací pro zásobování vodou a Mezinárodní asociací pro ochranu vod před znečištěním. Jejím prezidentem byl v té době uznávaný český odborník na technologii vody, profesor Petr Grau. Od roku 1993 si v tento den celý svět společně připomíná důležitost vody, bez které by nemohl existovat život. Kampaň Spojených národů (UN) a světových nevládních organizací věnujících se problematice vody je zaměřena na důležitost, nenahraditelnost, čistotu a ochranu sladkovodních vod a jejich zdrojů, ale také na šetření s vodou. Tématem roku 2016 je "Voda a pracovní místa".
Letošní téma Světového dne vody "Voda a pracovní místa" má ukázat, jak množství a kvalita vody může měnit nejen životy a živobytí lidí, ale dokonce celé společnosti a ekonomiky. Upozorňuje tak na důležitost různých odvětví spojených s vodou, která v současnosti zaměstnávají po celém světě 1,5 miliardy lidí. Nezapomíná však ani na pozitivní fyziologický efekt, který přináší pití kvalitní vody všem pracujícím.
Voda zaměstnává i Janu Ježkovou, předsedkyni Svazu minerálních vod. Ten mimo jiné pomáhá informovat veřejnost o původu přírodních minerálních zdrojů a jejich ochraně. "Většina podzemních zdrojů v ČR se nachází v chráněných oblastech a mají vyhlášená ochranná pásma. Chráněn je i přírodní koloběh, díky kterému se zásobárny podzemních pramenů průběžně doplňují. Přírodní minerální a pramenité vody jsou pomocí přísně kontrolovaných a chráněných vrtů čerpány z velké hloubky, a jsou tak chráněny vrstvami horniny proti jakémukoliv znečištění. Ze zákona se tato voda nesmí chemicky upravovat a do lahví se tak dostane v původní špičkové kvalitě," vysvětluje Ježková.
O důležitosti Světového dne vody hovoří jeden z jeho zakladatelů Petr Grau, držitel řady patentů i cen a světově uznávaný konzultant v oboru technologie vody. "V červnu 1992 se konala v Rio de Janeiru konference OSN, kde byl mimo jiné schválen návrh vyhlásit Světový den vody. Byla to doba plná nadšení a víry v lepší svět, a proto byl vhodný čas začít řešit i otázky důležitosti sladkovodních zdrojů, jejich nenahraditelnosti a ochrany," říká profesor Grau, který je i ve svých čtyřiaosmdesáti letech stále velmi pracovně vytíženým a žádaným odborníkem po celém světě. "My Češi máme výhodu v tom, že je naše země bohatá na vodní zdroje. Velkým pokladem jsou pak podzemní prameny, které jsou skvěle chráněny před vnějšími vlivy. Navíc mají tyto pramenité a minerální vody díky své čistotě a obsahu minerálů a stopových prvků pozitivní účinky na lidský organismus," dodává.
Dostatek kvalitní vody je tak velice důležitý pro každého. Letošní téma "Voda a pracovní místa" se ale zaměřuje také na všechny pracující. Ti mohou díky pitnému režimu zcela zásadně ovlivnit svou kariéru. "Při nedostatečném příjmu tekutin dochází k dehydrataci organismu, spojené například s bolestmi hlavy, malátností, únavou a poruchami soustředění, což může vést k problémům v práci. Dalším důvodem pro dodržování správného pitného režimu je i prevence vzniku civilizačních nemocí, jako jsou onemocnění ledvin, cukrovka či obezita. Denně by měl člověk přijmout přibližně jeden a půl až tři litry tekutin v závislosti na okolní teplotě a fyzické aktivitě. Určitě bychom mezi ně neměli zapomenout zahrnout především čisté přírodní minerální nebo pramenité vody," vysvětluje Jana Foltinová.
Světový den vody svým letošním tématem upozorňuje na vztah mezi vodou a dobrými pracovními podmínkami, a také na snahu o udržitelný rozvoj. Ochrana vodních zdrojů pomáhá zajistit dostatek čisté a kvalitní vody nejen pro tuto, ale i další generace a může tak přispět k vyšší kvalitě života, nejen toho pracovního.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.