Mořský plž Hinea brasiliana dokáže zeleně rozsvítit svou ulitu. Zřejmě tak zastrašuje predátory nebo na ně upozorňuje jejich nepřátele. Malá bioluminiscenční část těla zodpovědná za vytváření světla je sice uvnitř ulity, ale ta intenzitu světla zesiluje, takže zasahuje celou její plochu.
O neobvyklém stvoření informují vědci z oceánografického institutu v San Diegu na stránkách časopisu Royal Society Journal Proceedings B.
"Lastura skutečně zesiluje světlo - takže se jeho zdroj zdá být mnohem větší," řekl v rozhovoru pro BBC hlavní autor studie Dimitri Deheyn.
Vvědci se domnívají, že Hinea brasiliana světlem upozorňuje na své přirozené nepřátele, jako jsou například krabi. Osvítí je, takže tvorové, kteří kraby loví, je mohou spatřit mnohem snáze.
Podle Deheyna je to v biologii známý model, jde o takzvanou hypotézu poplašného zařízení. Může to být způsob, kterým plž upozorňuje: „Hej! Snězte toho tvora - útočí na mě!" domnívá se Deheyn.
Tým výzkumníků také zjistil, že ulita rozptyluje světlo mnohem efektivněji než nejlepší dostupné komerční produkty. Tým nyní plánuje studovat tuto zajímavou vlastnost ulity detailněji a zjistit, na jakém principu funguje.